The 6th release of the limited Christmas Edition series from the award-winning Paul John. Launched in 2018, the Christmas series is a series that offers “Christmassy” flavours with its different cask details. This year’s bottle is an unpeated malt whisky aged in ex-bourbon casks and finished in a Single Vintage Colheita Tawny Port Cask. Paul John Christmas Edition 2023 bottled with 46% abv non-chill filtered.

Paul John Christmas Edition 2023 (Indian Single Malt, 46% abv)

Nose: Richly sweet with dry fruits, grape, vanilla and mulberry. Followed by pencil shaving, fresh oak and incense. Complex.

Palate: Vanilla, orange peel, caramel and oak. Starts quite creamy and juicy but turns into a spicier and drier character.

Finish: A medium-long finish with citrus, soft spices and oak.

Another enjoyable dram with “Christmassy” flavours from Paul John. This year’s bottle offers mouth-watering sweetness both on the nose and the palate, while providing some soft spice character. I wish to see more Port cask effect on the palate with some complexity and aromatic notes at the finish. It’s not my favourite in the Christmas series, still very much enjoyable.


Paul John Christmas Edition 2023, Hint viski markası Paul John’un Christmas dönemine özel olarak çıkardığı serinin 6. şişelemesi. 2018’de başlatılan Christmas serisi her sene farklı fıçı detaylarıyla ve “Christmas” ruhunu yansıtan tatlarıyla dikkat çeken bir seri. Bu seneki şişeleme Bourbon fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra tek bir Vintage Colheita Tawny Port fıçısında bitiş verilerek 46% alkol derecesiyle şişelenmiş.

Burun: Kuru meyve, üzüm, vanilya ve dut kokuları ile dolgun tatlı bir başlangıç. Bu kokuları kalemtraş, yeni meşe ve tütsü kokuları takip ediyor. Kompleks.

Damak: Vanilya, portakal kabuğu, karamel ve meşe tatları belirgin. Oldukça kremamsı ve ağız sulandırıcı başlayıp, kuru ve baharatlı bir karaktere dönüşüyor.

Bitiş: Narenciye, meşe ve hafif baharat ile orta uzunlukta bir bitiş.

Burunda ve damakta ağız sulandıran bir tatlılık sunan Paul John Christmas Edition 2023, serinin alışık olduğumuz “Christmas” karakterini yine net şekilde sunan bir viski olmuş. Bu şişeye dair tek olumsuz yorumum çok sevdiğim Port fıçı karakterini özellikle damakta ve bitişte yeteri kadar görememek olur. Markanın Christmas serisindeki favori şişelerimden biri olmasa da yine de çok keyif aldığım bir viski oldu.

25.02.2024

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Paul John tadım notları…

Paul John Christmas Edition 2023
Burun/Nose85%
Damak/Palate83%
Bitiş/Finish83%
84%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.