Port Charlotte Scottish Barley, Bruichladdich damıtımevinin %100 İskoçya arpası kullanarak ürettiği ekspresyonu. Arpaların kurutulması aşamasında turba kömürü kullanılan Port Charlotte Scottish Barley, 40 ppm’lik bir turba seviyesine sahip.

Bruichladdich ve Islay bölgesindeki diğer damıtımevleri hakkında detaylı bilgi almak için “Islay Viskileri Hakkında Her Şey” yazıma göz atabilirsiniz.

Port Charlotte Scottish Barley (İskoç Single Malt, 50% abv)

Burun: Turba etkisi ilk koklamayla beraber hissediliyor, fakat bu etkinin oldukça yumuşak olduğunu söyleyebilirim. Hafif is ve deniz tuzuna portakal, kayısı, karamel ve bal gibi tatlı aromalar eşlik ediyor. Dengeli ve hafif bir görüntüde.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da yumuşak bir dokusu var. Portakal, lime ve üzüm gibi tatlı ve hafif asidik aromalara, malt, vanilya ve bal eşlik ediyor. Tüm bu aromaları ise zarif bir turba karakteri sarmalıyor. Burna kıyasla biraz daha baharatlı. Yağlı, dolgun ve kolay içimli.

Bitiş: İs, turba, portakal ve lime. Orta ile uzun arası bir bitiş.

Genel Yorum: Port Charlotte Scottish Barley, diğer Port Charlotte viskileri arasında zarif ve kolay içimli karakteriyle öne çıkan bir viski.

Meyvemsi aromalara ek olarak sunduğu ince turba karakteriyle, Port Charlotte Scottish Barley için hafif ama dolgun bir Islay viskisi diyebilirim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Islay bölgesi hakkında detaylı bilgi için…

Turba Nedir? Viski İçin Önemi Nedir?

280219

Port Charlotte Scottish Barley
Islay viskileri arasında zarif ve kolay içimli karakteriyle öne çıkan bir viski.
Burun86%
Damak85%
Bitiş85%
Genel85%
85%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
52%

Leave a Reply

Your email address will not be published.