Teeling Small Batch, son yıllarda İrlanda‘nın yükselen markalarından biri olan Teeling damıtımevinin standart şişelemesi. Yapımında yüksek oranda maltlanmış arpa ve mısır kullanılan Teeling Small Batch, harmanında 6 yıla kadar eski bourbon fıçılarda olgunlaşmış malt ve tahıl viskileri barındırıyor. Bu ekspresyonu özel kılan detay, Teeling Small Batch’in olgunlaşmasının son aşamasında bitiş için (finish) 6 ay süreyle eski rom fıçılara alınması.

Teeling hakkında daha detaylı bilgi almak için markanın tarihini ve damıtımevlerine yaptığım ziyareti anlattığım yazıma göz atabilirsiniz. (Yazı için link)

Teeling Small Batch (İrlanda Harmanı, %46 abv)

Burun: Parfümsü ve tatlı kokular belirgin. Vanilya, elma, armut, esmer şeker ve hafif baharat ilk aldığım notalar. Oldukça ferah/taze bir yapıda. Rom fıçılar kendini burunda hissettiriyor. Likörümsü ve kompleks.

Damak: Baharatlı karakter damakta daha belirgin. Vanilya, meşe ve kuru meyvelere tarçın ve zencefil eşlik ediyor. %46 alkol seviyesi kendini biraz hissettiriyor. Buna rağmen damağı yormuyor. Kadeh biraz havalandıkça karamel, bal ve malt tatları da aldım. Oldukça yumuşak ve kremamsı.

Bitiş: Orta uzunlukta, sıcak ve tatlı bir bitiş. Esmer şeker, vanilya ve hafif baharat.

Genel Yorum: Markanın standart ekspresyonu olmasına rağmen Teeling Small Batch, fazlasıyla zengin bir ekspresyon. Özellikle sıcak ve baharatlı yapısına rağmen hafif ve kremamsı oluşu benim için en büyük artısı.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Teeling damıtımevine yaptığım gezi ve marka hakkında detaylı bilgi için…

Tüm İrlanda viskileri tadım notları…

Teeling Small Batch
Tatlı-baharatlı aromaların belirgin olduğu zengin, kolay içimli bir İrlanda harmanı.
Burun87%
Damak87%
Bitiş85%
Genel86%
86%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (11 Votes)
68%

Bir Yorum Yazın