Teeling Small Batch, son yıllarda İrlanda‘nın yükselen markalarından biri olan Teeling damıtımevinin standart şişelemesi. Yapımında yüksek oranda maltlanmış arpa ve mısır kullanılan Teeling Small Batch, harmanında 6 yıla kadar eski bourbon fıçılarda olgunlaşmış malt ve tahıl viskileri barındırıyor. Bu ekspresyonu özel kılan detay, Teeling Small Batch’in olgunlaşmasının son aşamasında bitiş için (finish) 6 ay süreyle eski rom fıçılara alınması.

Teeling hakkında daha detaylı bilgi almak için markanın tarihini ve damıtımevlerine yaptığım ziyareti anlattığım yazıma göz atabilirsiniz. (Yazı için link)

Teeling Small Batch (İrlanda Harmanı, %46 abv)

Burun: Parfümsü ve tatlı kokular belirgin. Vanilya, elma, armut, esmer şeker ve hafif baharat ilk aldığım notalar. Oldukça ferah/taze bir yapıda. Rom fıçılar kendini hafif hissettiriyor. Biraz genç bir görüntüde.

Damak: İlk koklamayla baharat ve tahıl karakteri belirgin. Vanilya, meşe ve kuru meyvelere tarçın ve zencefil eşlik ediyor. %46 alkol seviyesi hissediliyor. Buna rağmen damağı yormuyor. Kadeh biraz havalandıkça karamel, bal ve malt tatları da aldım. Yumuşak içimli, hafif sıcak.

Bitiş: Orta uzunlukta, sıcak ve tatlı bir bitiş. Esmer şeker, vanilya ve hafif baharat.

Genel Yorum: Markanın standart ekspresyonu olmasına rağmen Teeling Small Batch, özellikle sıcak ve genç karakterine rağmen hafif ve hafif içimli bir viski. Biraz havalandırmaya ihtiyacı olan viskilerden.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Teeling damıtımevine yaptığım gezi ve marka hakkında detaylı bilgi için…

Tüm İrlanda viskileri tadım notları…

Teeling Small Batch
Tatlı-baharatlı aromaların belirgin olduğu zengin, kolay içimli bir İrlanda harmanı.
Burun82%
Damak82%
Bitiş81%
Genel81%
82%Overall Score
Reader Rating: (13 Votes)
69%

Leave a Reply

Your email address will not be published.