Midleton damıtımevinde Pot Still yöntemiyle, maltlanmış ve maltlanmamış arpa içeriğiyle üretilen Powers John’s Lane Release 12, içerisinde 12 yıl süreyle Bourbon ve Oloroso şeri fıçılarda olgunlaşmış viskileri barındırıyor.

İrlanda’ya özgün olan Single Pot Still türü hakkında detaylı bilgi almak için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Powers John’s Lane Release, ünlü viski yazarı Jim Murray’in Whisky Bible 2012 kitabında “En İyi İrlanda Viskisi” ve “En İyi Single Pot Still” ünvanlarını kazanmış bir ekspresyon.

Powers John’s Lane Release 12 (Single Pot Still,  %46 abv)

Burun: Bal, portakal, kuru kayısı ve meşe kokularıyla parfümsü ve oldukça ferah bir karakterde. Şeri etkisi ve çok hafif baharat da kendini gösteriyor. Dengeli ve yumuşak.

Damak: İlk yudumla beraber baharat karakteri öne çıkıyor. Tarçın, karabiber, meşe ve bitter. Hemen arkasından karamel, vanilya ve bal ile beraber siyah üzüm veya ahududu olarak adlandırabileceğim tatlı-ekşi meyvemsi tatlar. Dolgun.

Bitiş: Karabiber, tarçın, yanık meşe, bal ve bitter ile sıcak, kuru, uzun bir bitiş.

Genel: Burunda ferah ve dengeli yapısı, damakta da bol baharatlı dolgun yapısıyla, karakteristik bir ekspresyon. Benim için Redbreast‘in gerisinde kalsa da, Powers John’s Lane Release başarılı bir Single Pot Still örneği.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

“İrlanda Viskileri Hakkında Her Şey” yazım…

İrlanda viskileri tadım notlarım…

Powers John's Lane Release 12
Burunda ferah ve dengeli yapısı, damakta da bol baharatlı dolgun yapısıyla, karakteristik bir ekspresyon.
Burun86%
Damak86%
Bitiş85%
Genel84%
85%Overall Score
Reader Rating: (3 Votes)
91%

Leave a Reply

Your email address will not be published.