Midleton damıtımevinde Single Pot Still* (Tek İmbik) metoduyla üretilen Redbreast 12 Cask Strength, Bourbon ve Oloroso fıçılardan 12 yıl olgunlaştırıldıktan sonra %58,2 gibi yüksek bir alkol seviyesi ile fıçı sertliğinde, su ilave edilmeden (Cask strength) şişeleniyor.

*Single Pot Still: Bu viskiler adında da anlaşılacağı üzere “Pot Still” denilen geleneksel bakır imbiklerde üretiliyor. Single malt viskiler ile benzer olarak tek bir damıtımevinde çıkması gereken bu viski türünün üretiminde maltlanmış arpa ile beraber maltlanmamış arpa da kullanılıyor. (Single Pot Still viskiler yazım için…)

Redbreast 12 Cask Strength’i ilk kez Dublin’deki Dingle Whiskey barında Redbreast Lustau Edition ile tatma fırsatım olmuştu.

Redbreast 12 Cask Strength (Single Pot Still Viski, 58.2% abv)

Burun: Oldukça meyvemsi ve ferah. Alkol ilk koklamada önde olsa da giderek yumuşuyor ve tatlı notalar kendini gösteriyor. Vanilya, limon, meşe ve baharat. Hafif yanıksı, lezzetli bir burun.

Damak: Alkolün ön planda olduğu yakıcı ve baharatlı bir damak. Sıcaklık sonrası lime, portakal ve armut gibi meyvemsi aromalar kendini gösteriyor. Ek olarak kuru incir ve tarçın aromaları da almak mümkün.

Bitiş: Çok uzun, baharatlı bir bitiş. Hafif yanıksı ve kuru.

Genel Yorum: Redbreast 12 Cask Strength kompleks ve güçlü yapısıyla, “İrlanda viskisi yumuşak olur” genellemesini haksız çıkaran viskilerden biri.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Single Pot Still viski türü hakkındaki yazım için…

“İrlanda Viskileri Hakkında Her Şey” yazım…

Dublin’de mutlaka gitmeniz gereken viski barları…

Redbreast 12 Cask Strength
Redbreast 12 Cask Strength kompleks ve güçlü yapısıyla, "İrlanda viskisi yumuşak olur" genellemesini haksız çıkaran viskilerden biri. 
Burun91%
Damak91%
Bitiş89%
Genel90%
90%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.