Chivas Brothers’ın 1953’te Kraliçe II.Elizabeth’in taç giyme töreni onuruna yaptığı Royal Salute 21, İskoçya’nın farklı bölgelerinden en genci 21 yaşında olan malt ve tahıl viskilerin harmanında oluşan özel bir şişeleme. Şık kutusu ve porselen şişesiyle dikkat çeken Royal Salute 21’in, 21 yıl ibaresini taşımasının arkasında ise kraliçenin taç giyme töreninde 21 pare top atışı yapılması yatıyor.

Royal Salute 21 – The Signature Blend (Blended Scotch, 40% abv)

Burun: Armut, elma, vanilya ve citrus kokularıyla oldukça yumuşak, zarif bir karakterde. Bu kokuları hafif meşe ve çiçeksi notalar takip ediyor. Parfümsü.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da armut, elma, portakal ve vanilya gibi tatlı aromalar öne çıkıyor. Bu aromaları fındıksı ve çok hafif isli nüanslar takip ediyor. Oldukça yumuşak içimli, damakta kaygan bir yapıda.

Bitiş: Armut, vanilya ve meşe ile kısa-orta uzunlukta hafif tatlı-baharatlı bir bitiş.

Genel: Chivas Regal markasının en prestiji şişelerinden biri Royal Salute 21, gerek kutu ve şişe tasarımıyla, gerekse karakteriyle premium algısını faylasıyla hissettiren bir şişe. Parfümsü kokusu ve damaktaki yumuşak dokusuyla oldukça dengeli, zarif bir harman viski.

19042023


Royal Salute 21 was created in 1953 to celebrate the coronation of Queen Elizabeth II. It’s aged for a minimum of 21 years in honour of the 21 Gun Salute that is fired at the Tower of London for Royal celebration. The special bottle is presented in a fancy ceramic decanter and beautiful box.

Nose: Starts with pears, apples, vanilla and citrus. Followed by oaky and nutty notes,  with the fragrance of autumn flowers. Quite soft and elegant.

Palate: Similar with nose, palate offers notes of pear, apple, orange, vanilla. Accompanied by nutty and slightly smoky notes. Incredibly smooth.

Finish: A short-medium long finish with pear, vanilla and dry oak.

Final Comments: Royal Salute 21 in one of the most prestigious bottles of Chivas Regal brand, and it definitely live up to expectations with its fancy presentation as well as its character. An elegant nose, soft texture and well-balanced character.

Price at the time of tasting: £137 – Available from Whisky Exchange

Royal Salute 21 - The Signature Blend
Burun/Palate86%
Damak/Palate84%
Bitiş/Finish83%
84%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.