Skye adasının ikonik damıtımevinden çok özel bir ekspresyon, Talisker 43 Xpedition Oak. Markanın “The Atlantic Challenge” olarak adlandırdığı bir proje sonucu ortaya çıkan şişeleme benzerine az rastlanır, çok ilginç bir olgunlaştırma sürecinden geçiyor.

Maceracı yelkenci James Aiken ile birlikte 3264 mil uzunluğunda transatlantik bir yolculuğuna çıkıyor. Bu yolculuk boyunca güverteye fıçı parçaları yerleştiriliyor. Bu parçalar yolculuk boyunca azgın dalgalarla ve rüzgarlarla savaştıktan sonra damıtımevine geliyor, bir araya getirilerek fıçı yapılıyor ve içlerine 1970’lerde damıtılmış yani yaklaşık 40 yıl olgunlaşmış viskiler kısa bir süreliğine “finish” (bitiş) için dolduruluyor.

Markanın kurulduğu yıla vurgu yapılarak sadece 1830 adet üretilen Talisker 43 Xpedition Oak, %49,7 alkol derecesiyle şişeleniyor.

Talisker 43 Xpedition Oak’u ilk kez Londra’da katıldığım Whisky Show London 2021 viski şovunda tatma fırsatım olmuştu. Sonrasında ise bu güzellik tekrar Milroys’da bir Talisker dikey tadımında karşıma çıktı.

Talisker 43 Xpedition Oak (Scotch Single Malt, 49.7% abv)

Burun: Yeşil elma, citrus ve portakal gibi meyvemsi taze kokular ile bir şaşırtıcı bir başlangıç. Hemen arkasından tuz, sedir, deri, meşe ve hafif karabiber geliyor. “Mum gibi” şeklinde adlandırabileceğim kokular da aldığımı söyleyebilirim. İs diğer Talisker ekspresyonları kadar olmasa da olsa arka planda sürekli ben varım diyor. Yumuşak, katmanlı ve dengeli.

Damak: Burunla kıyasla damakta ilk olarak baharatlı karakterini daha çok aldım. Karabiber, deri ve meşe belirgin, yaşın etkisi belli oluyor. Hemen arkasından tuzlu, isli ve karamel, bal gibi tatlı aromalar. Dolgun ve gövdeli bir yapıda. Oldukça zengin ve açıkçası yorumlaması zor bir ekspresyon.

Bitiş: Tuz, karabiber, meşe ve hafif meyveli tatlar ile sıcak, zengin, uzun bir bitiş.

Genel: Talisker 43 Xpedition Oak tattığım için kendimi şanslı hissettiğim viskilerden biri. Bunun gibi viskilerde hikaye ve fiyatın yarattığı beklentiye çok kapılmadan, önyargısız bir şekilde tatmayı ve keyif almayı tercih ediyorum. Özellikle burunda çok şaşırtıcı bulduğum, yaşına rağmen zengin dengeli aromaları alabildiğim ve fıçı karakterini de net şekilde hissettiğim oldukça katmanlı, özel bir viski.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Talisker tadım notlarım…

İsli viskilerin olmazsa olmazı “Turba” hakkında detaylı bilgi almak için…

011021

Talisker 43 Xpedition Oak
Burun94%
Damak93%
Bitiş93%
93%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.