Tamdhu 18, İskoçya’nın Speyside bölgesinde bulunan Tamdhu damıtımevinin 18 yıllık şişelemesi. Amerikan ve Avrupa meşe fıçılarda yaklaşık 2,5 sene kadar Oloroso Şeri bekletilmiş fıçılarda 18 yıl olgunlaştırılan ekspresyon, renklendiri ilave edilmeden ve chill-filtered edilmeden 46.8% dereceyle şişeleniyor.

Tamdhu 18 (Scotch Single Malt, 46.8% abv)

Burun: Yoğun kırmızı meyve, üzüm, şeftali, kuru kayısı ve portakal gibi dolgun meyve kokularına bal, vanilya, tarçın ve sütlü çikolata, meşe eşlik ediyor. Şeri karakteri fazlasıyla belirgin, oldukça dengeli.

Damak: Burunla benzer şekilde kuru meyve karakteri belirgin. Kuru üzüm, kuru kayısı, kırmızı elma, karamel, bal ve malt aromalarına tarçın, esmer şeker, hafif kavruk fındık ve meşe eşlik ediyor. Burna kıyasla biraz daha baharatlı olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça aromatik ve dolgun.

Bitiş: Kuru üzüm, tarçın, meşe ve esmer şeker ile uzun bir bitiş.

Genel Yorum: Oloroso Şeri fıçılarda tam olgunlaşma geçiren Tamdhu 18, bize Şeri karakterini fazlasıyla yansıtan bir “Sherry Bomb”. 18 yıllık olgunlaşmanın sağladığı fıçıdan gelen dengeli aromalar ve baharat karakteriyle oldukça aromatik ve dolgun bir içim sunuyor.

(Tadımın yapıldığı tarihteki fiyatı: £140)

09292022

Bu yazı ilginizi çektiyse;

İskoçya’nın Speyside bölgesine yaptığım geziden notlarıma buradan göz atabilirsiniz.

Tamdhu 18
Oloroso Şeri fıçılarda tam olgunlaşma geçiren Tamdhu 18, bize Şeri karakterini fazlasıyla yansıtan bir "Sherry Bomb". 18 yıllık olgunlaşmanın sağladığı fıçıdan gelen dengeli aromalar ve baharat karakteriyle oldukça aromatik ve dolgun bir içim sunuyor.
Burun88%
Damak89%
Bitiş87%
Genel87%
88%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.