Tamdhu Cigar Malt II, İskoçya’nın Speyside bölgesinde bulunan Tamdhu damıtımevinin Cigar Malt serisinin ikinci ekspresyonu. İlk dolum Avrupa meşesi Şeri fıçılarda olgunlaştırılan Tamdhu Cigar Malt II, renklendiri ilavesi ve chill-filtered işlemi olmadan 53.8% alkol derecesiyle şişeleniyor.

Tamdhu Cigar Malt II (Scotch Single Malt, 53.8% abv)

Burun: Kırmızı meyve, kuru üzüm, kuru kayısı gibi dolgun meyve kokularına karamel, vanilya ve bal eşlik ediyor. Oldukça aromatik ve tatlı. Kadehin havalanmasıyla bitter çikolata, deri, zencefil, tarçın ve  meşe notaları belirginleşiyor. Her koklamada farklı bir koku hissettiren oldukça kompleks bir burun.

Damak: Burunda olduğu gibi dolgun ve tatlı aromalara belirgin. Kuru üzüm, kuru kayısı, karamel, bal ve malt aromalarına tarçın, esmer şeker ve meşe eşlik ediyor. Tatlı ve baharatlı aromalar oldukça uyumlu. 53.8% alkol derecesi kendini biraz hissettiriyor.

Bitiş: Kuru üzüm, tarçın ve meşe ile uzun bir bitiş.

Genel Yorum: Tamdhu Cigar Malt II’i ilk kez Londra’da özel bir tadımda Tamdhu 18 ve Tamdhu Batch Strength 007 ile birlikte tatma şansım olmuştu. 18’in muhteşem dengeli yapısından sonra Cigar Malt II damakta biraz köşeli gelse de kompleks ve tatlı karakteriyle benim fazlasıyla keyif aldığım bir viski oldu.

Büyük bir puro tutkunu olarak bu viskinin her puroyla uyumlu olabileceğini söylemek tabii ki pek mantıklı olmaz. Zira bu tarz isimlendirmelerin daha çok bir pazarlama aracı olduğunu düşünüyorum. Fakat Tamdhu Cigar Malt II’i biraz su ilave ederek tam gövdeli bir Küba purosuyla güzel bir uyum yakalayacağını söyleyebilirim.

(Tadımın yapıldığı tarihteki fiyatı: £250)

09292022

Bu yazı ilginizi çektiyse;

İskoçya’nın Speyside bölgesine yaptığım geziden notlarıma buradan göz atabilirsiniz.

Tamdhu Cigar Malt II
Tamdhu Cigar Malt II damakta biraz köşeli gelse de kompleks ve tatlı karakteriyle benim fazlasıyla keyif aldığım bir viski oldu.
Burun88%
Damak86%
Bitiş86%
Genel86%
87%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.