The Chita Single Grain, Japon viski devi Suntory markasına ait 1972’de kurulan Chita damıtımevinde üretilen bir Single Grain (Tek Tahıl) viski. Burada bahsi geçen “Tek” ibaresinin tek bir adet tahıl değil, tek bir damıtımevini temsil ettiğini belirteyim.

Çoğunlukla mısır içeriğine sahip olan ekspresyon kolon tipi imbiklerde damıtıldıktan sonra şarap, şeri ve Bourbon fıçılarının kombinasyonunda olgunlaştırılıp %43 alkol derecesiyle şişeleniyor.

Japon viskileri hakkında detaylı bilgi almak için “Japon Viskileri Hakkında Her Şey” yazımı okuyabilir veya Japon Viskileri Podcast’imi dinleyebilirsiniz.

The Chita Single Grain (Tek Tahıl Viski, %43 abv)

Burun: İlk koklamayla birlikte kadehimde genç bir Bourbon olduğunu düşündüm. Uhu, aseton, muz ve limon kokularına giderek artan vanilya ve bal notaları eşlik ediyor.

Damak: Limon, elma, karamel, bal ve narenciye gibi tatlı aromalara belirgin baharat karakteri eşlik ediyor. Özellikle karabiber ve zencefil baskı diyebilirim. Burna kıyasla biraz daha vahşi.

Bitiş: Baharatlı, çok hafif meyvemsi, sıcak ve orta uzunlukta bir bitiş.

Genel Yorum: The Chita Single Grain genel olarak genç karaktere sahip, burunda Bourbon çağırışımları olan hafif tatlı ve baharatlı bir ekspresyon. Fiyat/performans konusuda ise pek başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim.

12012021

Photo Credit: the-buyer.net

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Japon viskileri tadım notlarım…

Japon Viskileri Hakkında Her Şey”

The Chita Single Grain
The Chita Single Grain genel olarak genç karaktere sahip, burunda Bourbon çağırışımları olan hafif tatlı ve baharatlı bir ekspresyon
Burun75%
Damak73%
Bitiş73%
Genel72%
73%Overall Score
Reader Rating: (5 Votes)
64%

Leave a Reply

Your email address will not be published.