İskoçya’nın Skye adasında bulunan Torabhaig damıtımevinin Legacy serisinin 3. şişesi Torabhaig Cnoc Na Moine, Amerikan meşe Oloroso, Pedro Ximenez ve ex-Bourbon fıçılarda olgunlaştıktan sonra filtre edilmeden ve renklendirici eklenmeden 46% alkol derecesiyle şişeleniyor. “Cnoc Na Moine” kelt dilinde “turba tepesi” anlamına geliyor.

2017 yılında üretime başlayan Torabhaig damıtımevi tam 190 yıl sonra Skye adasında kurulan ilk damıtımevi olma özelliğini taşıyor. Uzun yıllar adanın ilk ve tek damıtımevi olan Talisker’dan sonra 2. damıtımevi Torabhaig tıpkı Talisker gibi Skye’ın iklimi ve doğasıyla bütünleşmiş bir karaktere sahip. 2023 yılında markanın davetiyle ziyaret ettiğim Torabhaig gezdiğim en güzel damıtımevleri listesinde en tepelerde bulunuyor. Torabhaig öncesinde hiçbir viski deneyimi olmayan 9 baş damıtımcıyla yola çıkan ve oldukça deneysel bir anlayışı olan Torabhaig yakından takip ettiğim markalar arasında.

Torabhaig Cnoc Na Moine (Scotch Single Malt, 46% abv)

Burun: Zarif turba, tuz, portakal, limon ve vanilya kokularına meşe, baharat ve çok hafif kuru üzüm eşlik ediyor. Kadehin havalanmasıyla tuzlu karamel ve kuru meyve kokuları belirginleşiyor.

Damak: Kavruk meşe, yanık et, tuz ve citrus tatlarına deri, tütün, yoğun meşe ve hafif karamel eşlik ediyor. Kremamsı başlayıp hafif kuru biten bir damak.

Bitiş: Deri, tuz, yanık meşe ve limon ile orta uzunlukta bir bitiş.

İlk olarak markanın Whiskymaker’ı Neil Macleod Mathieson ile yapılan lansman tadımında denediğim Torabhaig Cnoc Na Moine, markanın imzası haline gelen turba karakterini çok dengeli bir şekilde sunuyor. Şeri fıçı kullanımı viskiden zenginlik kazandırmaktan daha çok turba karakterini dengelemek için kullanılmış. Bunun için şeri fıçıları buhara sokularak biraz daha yumuşatılarak kullanıyor. Mathieson şeri fıçı beklentisini doğru oluşturmamız adına tadımda bunun üzerinde fazlasıyla durmuştu. Yine de açıkçası ben Torabhaig Cnoc Na Moine’de özellikle de damakta biraz daha şeri fıçılardan gelen tatlılığı görmek isterdim. Buna rağmen, turba ve ada etkisini başarıyla sunan hafif şeri etkili başarılı bir ekspresyon.

11.04.2024

Tadılan tarihteki fiyatı: £58


The latest expression from the Isle of Skye distillery, Torabhaig Cnoc Na Moine is a delicious combination of sherry and peat characters. The 3rd bottle in the Legacy Series Torabhaig Cnoc Na Moine has matured in a distinctive combination of Bourbon American Oak, Oloroso, and Pedro Ximenez casks before bottled at 46% without colouring or chill filtration. Meaning “hill of peat” in Gaelic, Cnoc Na Mòine distilled from a malted barley with 78.44ppm which resulted 19.7ppm of phenols post-distillation.

Torabhaig distillery, started production in 2017, is the first distillery established on the island of Skye after 190 years. After Talisker, which was the island’s first and only distillery for many years, Torabhaig has a character integrated with Skye’s climate and nature. I visited Torabhaig distillery in 2023 upon the invitation of the brand and I have to say it is at the top of the list of the most beautiful distilleries I have ever seen. One of the most interesting facts about Torabhaig, there are 9 master distillers working for the distillery and they have no any whisky experience before. This may seem as an disadvantage but this allow distillery to innovate and push the limits of whisky production. It is among the brands I follow very closely.

Nose: Soft peat, brine, orange, lemon and vanilla are followed by gentle oak, spice and hints of raisins. Salted caramel and raisin notes reveals themselves with aeration.

Palate: Flavors of charred oak, burnt meat, salt and citrus are accompanied by leather, tobacco, oak and caramel. Quite creamy.

Finish: A medium length finish with leather, salt, charred oak and lemon.

Torabhaig’s Cnoc Na Moine, which I had a chance to taste at the launch tasting with Whiskymaker Neil Macleod Mathieson, embodies the brand’s distinctive peat character with remarkable balance. Rather than imposing overt sherry tones, Cnoc Na Moine employs sherry casks to harmonize the peaty character, achieved through a process of steaming and softening sherry casks. The result? Torabhaig Cnoc Na Moine emerges as an inviting, peated single malt with just a whisper of sherry influence, rendering it approachable yet nuanced.

Price at the time of tasting: £58

11.04.2024

Torabhaig Cnoc Na Moine
Burun/Nose86%
Damak/Palate85%
Bitiş/Finish85%
85%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.