Türkiye’nin ilk viski festivali, Whiskyfest İstanbul 2019!

Trend Whisky Society (TWS), Coopers’ Whisky Club ve Türkiye’nin önde gelen viski koleksiyonerleri tarafından organize edilen festival, 15 Haziran’da Akaretler W Studios’ta viski meraklısı kapalı bir grup için kapılarını açtı.

TWS Whiskyfest İstanbul için, henüz ilki olmasına rağmen yurtdışındaki birçok organizasyonu geride bırakacak çeşitliliğe sahip olduğunu söyleyebilirim! Güzel viskilere bir de güzel insanları ve hoş sohbeti eklediğinizde, içeride gerçekten harika bir ortam vardı.

Festivalin kurgusunu kısaca özetlemek gerekirse;

Festival öncesinde tadımda yer alacak viskiler ve detayları katılımcılar ile paylaşıldı. Bu sayede festival gününden önce listeyi biraz çalışarak tatmak istediğim viskileri not ettim. İlk olarak yaklaşık 30 viskilik kabarık bir liste oluşturdum, fakat bu kadar viskiyi tek günde tatmak biraz zor olacağı için listeyi 16 viskiye kadar indirdim…

Kapalı bir salonda organize edilen festivalde, her bir koleksiyonerin ayrı bir standı bulunuyor. Standda yer alan viskiler farklı ücretler ile tadıma sunuldu. 2 cl olarak servis edilen viskiler tadım için fazlasıyla yeterli oldu…

TWS Whiskyfest viski festivalinde tatma fırsatı yakaladığım ekspresyonlar şu şekilde:

 • Suntory Toki (Japon Blended, %43)
 • Compass Box Spice Tree (Blended Malt Scotch, %46)
 • Mackmyra Svensk Rök (İsveç Single Malt, %46.1)
 • Benromach 10 100° Proof (Single Malt Scotch, %57)
 • Caol Ila Unpeated 14 (Single Malt Scotch, %59.3)
 • TX Blended (American Blended, %41)
 • Kilchoman Red Wine Cask 2012 (Single Malt Scotch, %50)
 • Tullibardine 228 Burgundy Finish (Single Malt Scotch, %43)
 • Glenmorangie Tayne (Single Malt Scotch, %43)
 • Dailuaine 16 (Single Malt Scotch, %43)
 • Compass Box Stranger & Stranger (Scotch Spirit, %46)
 • Yellow Spot (Irish Single Pot Still, %46)
 • Bowmore 18 Deep & Complex (Single Malt Scotch, %43)
 • Balvenie Peat Week 14 (Single Malt Scotch, %48.3)
 • Paul John Classic Select Cask (Indian Single Malt, %55.2)
 • Highland Park Single Caks Series Istanbul New Airport (Single Malt Scotch, %58.2)
 • Talisker 18 (Single Malt Scotch, %45.8)

Festivali 16 ekspresyon + Talisker 18 (daha önce tatmama rağmen hayır diyemedim) tadarak tamamlamış oldum. Bu sayıya festivaldeki dostlarla ara sıra yaptığımız viski değiş-tokuşlarını eklemiyorum…


İlerleyen günlerde her bir ekspresyon için tadım notlarımı ayrıca paylaşacağım. Bu yazımda çok kısaca festivalde benim için öne çıkan viskiler hakkında yorumlarımı paylaşmak istiyorum:

Bu sene genel olarak “ilginç” bulduğum tüm viskileri tatmaya gayret ettiğim bir sene oldu. Bu nedenle bu festivalde de önceliğimi bu tarz viskilere verdim. İlginç viskiden kastım, ülke, tür, fıçı veya diğer detaylarıyla raflarda sıkça gördüğümüz şişelerden ayrışan viskiler!

Örneğin, Compass Box Spice Tree, Mackmyra Svensk Rök, TX Blended, Kilchoman Red Wine Cask 2012, Tullibardine 228 Burgundy Finish ve Compass Box Stranger & Stranger ekspresyonlarını gördüğüm anda tadılacaklar listeme ekledim.

Compass Box Spice Tree, yakın bir zamanda Türkiye’de Duty Free’lerde satışına başlanmış bir ekspresyon. Spice Tree’yi bu sene tattığım markanın diğer ekspresyonları Peat Monster ve Hedonism gibi oldukça başarılı buldum. Özellikle bol baharatlı ve dolgun yapısına rağmen çok kolay içimli olması çok hoşuma gitti.

İsveçli damıtımevi Mackmyra’nın isli ekspresyonu Mackmyra Svensk Rök da oldukça ilginç bir viski. Cin yapımından kullanılan ardıç meyvesiyle islendirilmiş ekspresyon, meyvemsi, baharatlı, hafif isli ve cin çağrışımları yapan aromalara sahip. Bir viskiyi koklarken cini anımsamak gerçekten farklı bir deneyim oldu.

Whisky Surfer‘ın standında tattığım TX Blended, 2013’te San Francisco World Spirits Competition’da “En İyi Amerikan Craft Viskisi” ödülünü kazanmış bir Amerikan harmanı! Detaylarıyla ilgimi fazlasıyla çeken bu ekspresyonun beklentimin biraz aşağısında kaldığını söyleyebilirim. Vanilya, bal, badem, tarçın aromalarına sahip lezzetli ve kolay içimli bu ekspresyon, ne yazık ki fazlasıyla kısa bitişli…

Highland Park Single Caks Series Istanbul New Airport da bir süredir tatmak istediğim bir ekspresyondu. Highland Park’ın yeni açılan İstanbul Havaalanı için sadece 592 adet ürettiği ekspresyon, 2002 yılında damıtılmış ve 2018’de 58.2 alkol derecesiyle şişelenmiş. Burunda yoğun şeri, kuru incir, çikolata, deri ve turba aromalarıyla iştah uyandıran bu özel viskiyi, damakta fazlasıyla kavurucu ve dengesiz bulduğumu söyleyebilirim.


Son olarak;

Bu festivalde tattığım viskiler arasında en başarılı bulduğum ekspresyonlar Yellow Spot, Bowmore 18 Deep & Complex ve Compass Box Spice Tree oldu.

Diğer ekspresyonlara haksızlık olmaması adına büyük hayranı olduğum Talisker 18 ve Glendronach 15 Revival‘ı bu değerlendirmenin dışında tutuyorum…

Özellikle Single Pot Still viskileri ne kadar sevdiğimi bana bir kez daha gösteren Yellow Spot ve bol turba, çikolata, kahve ve toffee aromalarına sahip, yağlı ve dolgun karakteriyle Bowmore 18 Deep & Complex ekspresyonlarına bayıldığımı söyleyebilirim.

Hepsinden önemlisi bana bu festivalde tattığım bütün viskilerden çok daha fazla keyif veren şey tadım sırasında birçok viski severle tanışmak ve sohbet etmek oldu!

Türkiye’de daha önce yapılmamış bu organizasyonda emeği geçen, başta Trend Whisky Society ve Coopers’ Whisky Club üyeleri olmak üzere herkese çok teşekkür ederim! 

Umarım bu festival, önümüzdeki yıllarda çok daha fazla katılımcının olduğu etkinlikler düzenlenmesine vesile olur!


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer tadım ve etkinlikler için…

& Viski’deki tüm tadım notları için…

Leave a Reply

Your email address will not be published.