Beam Suntory firmasına ait Maker’s Mark damıtımevinin standart ekspresyonu. Reçetesinde (Mash Bill) 70% mısır, 16% kırmızı buğday ve 14% maltlanmış arpa bulunan Maker’s Mark, Straight Bourbon* kategorisinde bulunuyor.

Straight Bourbon: En az 2 yıl boyunca içleri yakılmış yeni meşe fıçılarda olgunlaştırılmış Bourbon’lara verilen ad.

Hiç şüphesiz Maker’s Mark’ın en dikkat çekici özelliklerinden biri harika şişe tasarımı! Maker’s Mark şişelerinin kapak kısımları tek tek elle, bal mumuyla mühürleniyor. Sonrasında bu bal mumu aşağıya doğru akıyor ve her şişede farklı bir bal mumu şekli oluşuyor.

Maker’s Mark’ın bir diğer özelliği ise, etiketinde Whiskey” değil “Whisky” yazması. Bildiğiniz üzere Amerika’da viski, “Whisky” olarak değil, -e eklentisiyle “Whiskey” olarak yazılır. Maker’s Mark bu genellemeyi bozan birkaç Amerikan markasından biri.

Maker’s Mark Kentucky Straight Bourbon: (Bourbon, 45% abv)

Burun: Bol karamel, vanilya ve esmer şeker gibi yoğun tatlı kokulara tarçın, hafif odunsu notalar eşlik ediyor. Oldukça tatlı ve biraz alkolü belirgin olduğu bir burun.

Damak: Burunda olduğu gibi yine oldukça tatlı. Fakat damakta baharatlı aromaların daha belirgin olduğunu görüyoruz. Karamel ve vanilya tatlarına yoğun tarçın ve hafif meşe tatları eşlik ediyor.

Bitiş: Orta uzunlukta, kuru, odunsu, hafif acı ve karamel.

Genel Yorum: Maker’s Mark için tam bir Bourbon diyebiliriz. Karamel ve vanilyanın çok baskın olduğu baharatlı karakteri ile Bourbon severleri tatmin edecek bir viski.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Bourbon’la çok iyi gittiğini düşündüğüm Spotify’daki Country listem!

Bourbon ve Tennessee viskileri hakkında detaylı bilgi için…

Tüm Bourbon tadım notlarım için…

Maker's Mark Kentucky Straight Bourbon
Maker's Mark için standart bir Bourbon diyebiliriz. Karamel ve vanilyanın çok baskın olduğu baharatlı karakteri ile Bourbon severleri tatmin edecek bir viski.
Burun77%
Damak78%
Bitiş78%
Genel79%
78%Overall Score
Reader Rating: (22 Votes)
59%

Leave a Reply

Your email address will not be published.