Geçtiğimiz hafta Gusto Viski Kulübü ile eşsiz bir tadıma katıldım. İncirli şaraphanesinde viski üstatlarından Mehmet Yalçının anlatımıyla gerçekleşen gecede, temamız “Anılardaki Viskiler”di…

Bu tadımın amacı, günümüzün popüler viskilerini 20, 30 hatta 40 sene önceki şişelemeleri ile yan yana tadarak karşılaştırmak ve yıllar içerisinde geçirdikleri değişimleri saptamaktı. 

Tadımdaki viskilerimiz sırasıyla şu şekildeydi;

 • Dimple Pinch 12 (80’ler)
 • Logan 12 (80’ler) 
 • Glengoyne 10 (2000’ler) 
 • Glenlivet 12 (90’lar) 
 • Aberfeldy 12 (70’ler)
 • Highland Park 12 (90’lar)

*Viskilerin yanlarında belirtilen yıllar şişelenme tarihlerini belirtiyor.

…ve gecenin sürprizi Douglas Laing’s Laphroaig 11 Year Old – Premier Barrel (90’lar)

Bu menüye ek olarak Dimple Golden Selection, Highland Park 12 ve Aberfeldy 12 ekspresyonlarını da eski şişeler ile beraber karşılaştırma yapabilmek için tattık.


Eski şişelemeler için kısaca tadım notlarım şu şekilde;

Dimple Pinch 12: Burunda oldukça tatlı. Bal, karamel ve lime. Bana okul yemekhanelerinde verilen meyve kompostosunu hatırlattı. Bekledikçe hafif odunsu ve çikolatamsı aromalar belirginleşiyor. Damakta yine tatlı fakat biraz daha baharatlı. Portakal reçeli, bal ve tarçın. Bitiş orta uzunlukta, sıcak ve tatlı.

Logan 12: Burunda gazlı bez ve turbaya ek olarak bal ve tuz. Yumuşak ve ferah. Damakta tam bir tatlı-tuzlu dengesi var. Vanilya, bitter ve çok az baharat. Bitiş tuz ve vanilya. Orta uzunlukta ve kuru.

Glengoyne 10: Burunda meyve tabağı olarak adlandırabileceğim bir meyvemsilik. Damakta burunda çok farklı olarak sıcak ve sert. Kayısı ve ekşi elma aromaları önde. Bitiş sıcak ve orta.

Glenlivet 12 (90’lar): Burunda şeftali, kayısı ve vanilya baskın. Meşe aromaları oldukça güzel. Yoğun ve dengeli. Damakta kayısı, çikolata, tarçın ve hafif malt. Yine yoğun, dengeli fakat bir o kadar da kolay içimli. Bitiş orta uzunlukta, kayısı ve malt.

Aberfeldy 12 (70’ler): Burunda vanilya, bal ve çikolata gibi tatlı notalara hafif turba eşlik ediyor. Tropikal meyve ve çimensi notalar almak da mümkün. Damakta oldukça sıcak ve baharatlı. Meyvemsi ve çok turba. Bitiş orta uzunlukta ve kuru. Tatlı ve maltsı.

Highland Park 12 (90’lar): Burunda bal, karamel ve çam kokularıyla beraber is, ıslak bez ve süpürge otu ilk aldığım kokular. Müthiş zenginlikte bir koku profili… Kuru meyve ve cila… Daha satırlarca yazabilirim… Damakta turba, tuz, kuru üzüm ve kayısı. Oldukça güçlü ve lezzetli. Bitişte otsu, kuru meyve, tuz ve turba.

Laphroaig Douglas Laing’s Premium Barrel 11: Yine çok zengin bir viskiyle karşı karşıyayız. Burunda yoğun füme, yanık süt ve çikolata notaları hemen kendini gösteriyor. Onları is, yosun, deri ve tuz takip ediyor. Damakta fümemsi, isli ve maltsı aromalar belirgin. Yumuşak içimli. Bitişte uzun, kuru, füme, bitter ve tuz. 


Tadımın Özeti

Her bir ekspresyonu eski şişelemeleri ile beraber denemek benim için gerçekten müthiş bir deneyim oldu!

Birçok ekspresyonun zamanla ufak da olsa değişime uğradığını, geçen yıllara kıyasla farklılaştığını duymuştum. Fakat farkın bu kadar da belirgin olacağını tahmin etmiyordum…

Genel olarak, tüm ekspresyonlar için eski şişelemeleri daha çok beğendiğimi söyleyebilirim. Eski ile yeni şişeler arasındaki farkı ise kısaca şu şekilde anlatabilirim:

Geçen yıllarda sanki viskilerin karakterleri yumuşatılmış ve tadım profillerinin öne çıkan kısımları biraz törpülenmiş…

Tattığım viskiler arasında özellikle 2 viski beni çok şaşırttı: Glenlivet 12 ve Highland Park 12

Eski Glenlivet 12‘nin yenisine göre çok daha tok ve güçlü bir viski olduğunu söyleyebilirim. Hem burunda hem de damakta sunduğu aromalar, günümüzün Glenlivet 12‘sine göre daha belirgin ve tatmin edici.

Eski Highland Park 12 da benzer şekilde yenisine göre belirgin farklılıklar gösteriyor. İlk dikkatimi çeken fark eski ekspresyonun şeri-turba dengesini daha iyi sunması ve daha zengin aromalara sahip olması.

Bu arada eski Highland Park’ın %43 alkol seviyesine sahip iken yeni şişe de bu oranın %40’a düşürüldüğünü belirteyim.

Bahsetmeden edemeyeceğim bir diğer viski de Dimple Pinch 12. Eski şişe, Golden Selection’a kıyasla çok daha dengeli ve zengin. Normalde başarılı bulduğum Golden Selection, eski şişe yanında çok daha sönük, sentetik ve kısa bitişli bir viski görüntüsü çizdi.

Fakat bu tadımdan sadece bir viskiyi eve götürme şansım olsa kesinlikle Laphroaig Douglas Laing’s Premium Barrel 11 olurdu… Gerçekten harika bir viski…


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer tadım ve etkinlikler için…

Gusto Viski Kulübü tadımları için…

2 Responses

 1. ali

  logan 12 aged var elimde bir şişe 40-50 sene olmuştur alınalı hiç açılmamış fakat hiç bilgim yok değerlimidir

  Reply
  • Baris Mercan

   Selamlar, değeri konusunda net bir yorumda bulunmak zor. Eski şişeleri biriktiren bir koleksiyonerin ilgisini çekebilir, fakat orada da çok yüksek bir rakam olacağını sanmıyorum.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.