Ballantine’s 7 Bourbon Cask Finish, dünyanın en çok satan harmanlarından biri olan Ballantine’s markasının geleneksel meşe fıçılarda 7 yıl olgunlaştırdıktan sonra, Bourbon fıçılarda bitiş (finish) vererek %40 alkol derecesiyle şişelediği ekspresyonu. Baş harmancı Sandy Hyslop tarafından yaratılan ekspresyon 2020 Eylül ayında tanıtıldı ve markanın ana portföyündeki yerini aldı.

“Harman Viskiler Hakkında Her Şey” yazıma buradan göz atabilirsiniz.

Ballantine’s 7 Bourbon Cask Finish (Blended Scotch, 40% abv)

Burun: Vanilya, toffee, bal, meşe notalarını kayısı, elma ve hafif üzüm gibi meyvemsi kokular takip ediyor. Yumuşak ve tatlı.

Damak: Burunda olduğu gibi vanilya, toffee, bal, meşe aromaları belirgin. Çok hafif hindistan cevizi tatları almak da mümkün. Kremamsı ve dolgun bir yapıda diyebilirim. Birincil tatları kayısı, elma ve üzüm takip ediyor. Sonlara doğru vanilya daha da belirginleşirken tarçın ve beyaz karabiber gibi sıcak tatlar da hissediliyor. Oldukça kolay içimli.

Bitiş: Vanilya, tarçın, kuru meyve ile orta uzunlukta bir bitiş.

Genel Yorum: Ballantine’s 7 Bourbon Cask Finish için genel olarak vanilya ve meyve karakterinin belirgin olduğu kolay içimli ve dengeli bir viski diyebilirim. Özellikle damaktaki kremamsılık bu kategorideki bir viski için gayet başarılı. Viski severler için güzel bir fiyat/performans harmanı.

020921

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Ballantine’s tadım notlarım…

Diğer harman viski tadım notları için…

Ballantine’s 7 Bourbon Cask Finish
Burun80%
Damak80%
Bitiş79%
80%Overall Score

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.