Jack Daniel’s Single Barrel Rye, markanın son yıllarda çıkardığı Rye (çavdar) ağırlıklı ekspresyonlarında biri. %70 çavdar, %18 mısır ve %12 maltlanmış arpanın içeriğini sahip (Mash Bill) ekspresyon, markanın diğer tüm ekspresyonları gibi Charcoal Mellowing (Lincoln County Process) işleminden geçtikten sonra fıçılara giriyor.

Jack Daniel’s Single Barrel Rye, tek fıçıdan (Single Barrel) çıkarak şişeleniyor. Bu da farklı fıçıdan çıkan şişelerin ufak da olsa farklı karakterlere sahip olabileceği anlamına geliyor. Her şişe üzerinde viskinin hangi fıçıdan çıktığı bilgisine de yer veriliyor.

Tennessee viskileri ve Charcoal Mellowing işlemi hakkında detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Jack Daniel’s Single Barrel Rye (Tennessee Çavdar Viskisi, 45% abv)

Burun: Karamel, badem, fındık ve meşe notaları ilk aldığım kokular. Hemen arkasından “Christmas cake” olarak adlandırabileceğim hafif üzümlü ve tarçınlı notalar geliyor. Tahıl karakteri belirgin.

Damak: Yoğun baharat, karamel, esmer şeker ve çok hafif meşe. Burunla kıyasla damakta oldukça sıcak ve baharatlı bir karaktere sahip olduğunu söyleyebilirim. Burunda aldığım tatlı aromalar kadehin havalanmasıyla biraz daha belirginleşiyor.

Bitiş: Baharat, karabiber ve karamel ile orta uzunlukta, sıcak, kuru bir bitiş.

Jack Daniel’s Single Barrel Rye ilk kez London Whisky Show 2021’de tatma şansım olmuştu. Tadım listemde olmamasına rağmen “Rye” ve “Single Barrel” ibareleri merakımı uyandırdı. Fakat genel olarak bir Rye ekspresyonunda aradığımı bulduğumu söyleyemem. Standart Single Barrel’a göre daha baharatlı ve sıcak, Jack Daniel’s Tennessee Straight Rye’a kıyasla da daha düz karakterli olduğunu söyleyebilirim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Jack Daniel’s tadım notları…

Amerikan viskileri tadım notları…

Jack Daniel's Single Barrel Rye
Burun79%
Damak79%
Bitiş78%
79%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.