İskoçya’nın Speyside bölgesinde bulunan Balvenie damıtımevinin 12 yıllık ekspresyonu Balvenie Doublewood 12, bourbon fıçılarda yaklaşık 10 yıl olgunlaştırıldıktan sonra, 2 yıl süreyle şeri fıçılarına alınıyor.

1892 yılında William Grant tarafından kurulan Balvenie damıtımevi, bu tarihten beri aynı ailenin bünyesinde bulunuyor. Aynı ailenin Glenfiddich, Kininvie, Ailsa Bay ve Tullamore damıtımevlerinin sahibi olduğunu belirtelim.

Balvenie, maltlama sürecini (floor malting) kendi yapan sayılı damıtımevinden biri olarak dikkat çekiyor. Buna ek olarak, üretimde kullanılan turbayı Balvenie yine topraktan kendi çıkararak elde ediyor.

Balvenie Doublewood 12 (İskoç Single Malt, 40% abv)

Burun: İlk koklama ile yoğun ahşap, antika, cila kokuları aldım. Neredeyse bir ahşap atölyesindeymişim hissi uyandırdı. Bunları takiben vanilya, karamel ve bal. Kadeh havalandıkça şeri notaları belirginleşti. Gayet dengeli.

Damak: Kuru meyve, karamel, meşe ve bal. Ek olarak, tarçın, biberiye ve malt. Hafif fındıksı ve tütünümsü aromalar almak da mümkün. Şeri etkisi buruna göre daha belirgin.

Bitiş: Orta uzunlukta. Hafif tatlı-acı aromalara tarçın ve meşe eşlik ediyor.

Genel Yorum: Balvenie Doublewood 12, şeri, baharat ve odunsu aromaları dengeli şekilde sunan bir ekspresyon.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

“İskoç Viskileri Hakkında Her Şey” yazıma göz atmak için…

Tüm Balvenie tadım notlarım…

Balvenie Doublewood 12
Meşe, şeri ve baharatlı aromaların uyumu!
Burun88%
Damak87%
Bitiş85%
Genel87%
87%Overall Score
Reader Rating: (11 Votes)
77%

Leave a Reply

Your email address will not be published.