1817’de İskoçya’nın Lowland bölgesinde kurulan Bladnoch damıtımevi, ülkenin faaliyette olan en eski damıtımevlerinden biri olma ünvanını taşıyor. Tarihi boyunca pek çok kez el değiştiren ve çok uzun yıllar kapalı olarak kalan damıtımevi en son 2015’te Avusturalyalı girişimci David Prior tarafından satın alınarak tekrar üretime başladı.

Bladnoch Vinaya, ilk dolum Bourbon ve Şeri fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra %46.7 alkol derecesiyle şişeleniyor. Vinaya, Sanskrit dilinde saygı ve minnettarlık anlamına geliyor.

İskoçya’nın Lowland bölgesine yaptığım geziden notlarıma buradan göz atabilirsiniz.

Bladnoch Vinaya (İskoç Single Malt, 46.7% abv)

Burun: Yeşil elma, elma şekeri, bal, vanilya ve beyaz karabiber notalarına çiçeksi ve otsu kokular eşlik ediyor. %46,7’lik alkol oranı rahatsız etmese de kendini gösteriyor.

Damak: Yeşil elma, armut, vanilya gibi tatlı aromaları giderek artan beyaz karabiber ve karanfil olarak adlandırabileceğim sıcak tatlar takip ediyor. Meşe karakteri belirgin. Ağız sulandıran bir yapıda.

Bitiş: Meyvemsi tatlar çok zayıf olsa da hissediliyor. Beyaz karabiber ve meşe. Orta uzunlukta.

Genel: Bladnoch Vinaya, genel olarak meyvemsi ve çiçeksi notaların belirgin olduğu, giderek sıcaklığı artan sıcaklığa güçlü bir malt. Şeri karakterini daha çok burunda aldığım Vinaya’yı 1-2 damla su ile daha keyifli içtiğimi söyleyebilirim.

200222

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Jura tadım notlarım…

Bladnoch Vinaya
Meyvemsi ve çiçeksi notaların belirgin olduğu, giderek sıcaklığı artan sıcaklığa güçlü bir malt. Şeri karakterini daha çok burunda aldığım Vinaya'yı 1-2 damla su ile daha keyifli içtiğimi söyleyebilirim.
Burun82%
Damak81%
Bitiş81%
Genel81%
81%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
100%

Leave a Reply

Your email address will not be published.