Jura 12, İskoçya’nın batısında yer alan Jura adasında bulunan damıtımevinin Amerikan meşesinde olgunlaştırdıktan sonra Oloroso Şeri fıçılarda bitiş verdiği 12 yıllık ekspresyonu.

George Orwell’in dünyaca ünlü klasik romanı 1984’ü, Jura adasında inzivaya çekilerek yazmış olması da adayı ilginç kılan bilgiler arasında.

Jura 12 (İskoç Single Malt, 40% abv)

Burun: Narenciye, şeftali, elma, bal gibi meyvemsi-tatlı kokulara hafif deri, süpürge otu ve hafif tuz eşlik ediyor. Kadehin havalanması ile vanilya ve meşe kokuları belirginleşiyor. Kompleks ve zarif.

Damak: Damakta şeri etkisi biraz daha belirgin. Portakal, kuru üzüm, karamel ve çikolata gibi dolgun aromalara yoğun meşe, çok hafif is ve kahve eşlik ediyor. Dolgun ve kaygan bir yapıda.

Bitiş: Damaktaki meyvemsi karakter bitişte de hissediliyor. Karamel, meşe, bitter ve çok hafif isli bir bitiş.

Genel: Jura 12’i en son bir Whyte & Mackay dikey tadımında tatma şansım olmuştu. Jura 12, Dalmore 12 ile beraber en keyif aldığım ekspresyonlarda biri oldu diyebilirim. Özellikle burundaki kompleks karakteri oldukça başarılı buldum. Markanın 10 yıllık şişelemesine kıyasla çok daha meyvemsi ve aromatik.

100222

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Jura tadım notlarım…

Jura 12
Jura 12'nin özellikle burundaki kompleks karakterini oldukça başarılı buldum. Markanın 10 yıllık şişelemesine kıyasla çok daha meyvemsi ve aromatik.
Burun85%
Damak84%
Bitiş84%
Genel84%
84%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (5 Oy)
87%

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.