Tamnavulin Double Cask, İskoçya’nın Speyside bölgesinde bulunan damıtımevinin Amerikan meşe fıçılarda olgunlaştırdıktan sonra belli bir süre şeri fıçılarda bitiş verip, %40 alkol derecesiyle şişelediği ekspresyonu.

1966 yılında kurulan Tamnavulin damıtımevi, 1993’te el değiştirdikten sonra 1995 yılında kapanıyor ve 2007’te yenilenmiş şekilde tekrar açılıyor. Tamnavulin Double Cask, damıtımevinin tekrar açılması sonrasında çıkardığı ilk şişelemesi olma özelliğini taşıyor.

İskoçya’nın Speyside dahil olmak üzere farklı viski bölgelerini keşfetmek için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Tamnavulin Double Cask (İskoç Single Malt, %40 abv)

Burun: Vanilya, bal, portakal ve hafif tropik meyve kokularına çikolata, kuru meşe ve tatlı baharatlar eşlik ediyor. Oldukça yumuşak ve tatlı.

Damak: Kuru meyve, narenciye ve karamel tatlarına hafif karabiber ve karanfil eşlik ediyor. Oldukça zarif ve tatlı başlayan damak sonlara doğru kurulaşıyor ve Negroni’ye benzetebileceğim bitter bir tat bırakıyor. Rahat içimli ve aromatik.

Bitiş: Portakal ve bal ile orta uzunlukta, hafif tatlı, kuru, bitter bir bitiş

Genel Yorum: Tamnavulin Double Cask, genel olarak oldukça tatlı ve yumuşak içimli bir ekspresyon. Şeri bitişli viskiler kategorisinde iyi bir fiyat-performans alternatifi olabilir.

100222

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Speyside bölgesi ve İskoçya’nın diğer viski bölgeleri hakkında bilgiler…

Tüm Tamnavulin tadım notlarım…

Tamnavulin Double Cask
Oldukça tatlı ve yumuşak içimli bir ekspresyon. Şeri bitişli viskiler kategorisinde iyi bir fiyat-performans alternatifi olabilir. 
Burun79%
Damak78%
Bitiş79%
Genel79%
79%Overall Score
Reader Rating: (10 Votes)
69%

2 Responses

  1. Mehmet Aslan

    Viski hakkında aydınlatıcı bilgiler ögreniyorum, teşekkürler

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.