Bowmore 18 Deep & Complex, Islay bölgesinin ilk damıtımevi olma özelliğini taşıyan Bowmore’un, Duty Free’lere özel olarak çıkarttığı (Travel Retail) ekspresyonu. Oloroso ve Pedro Ximénez şeri fıçılarında olgunlaştırılan Bowmore 18 Deep & Complex, 43 dereceyle şişelenmiş.

Bu ekspresyonu ilk kez TWS Whiskyfest İstanbul 2019‘da tatma fırsatım olmuştu. Türkiye’nin ilk viski festivali olan bu organizasyondan notlarıma buradan göz atabilirsiniz!

Bowmore 18 Deep & Complex (İskoç Single Malt, 43% abv)

Burun: Kuru kayısı, şeri, bal ve karamel gibi tatlı aromalara turba, deri ve meşe eşlik ediyor. Şaşırtıcı derecede yumuşak ve burnu yormayan bir karakterde.

Damak: Yoğun şeri karakteri hemen kendini hissettiriyor. Kuru meyve, portakal, toffee ve çikolata aromalarını kavruk kahve, turba ve is takip ediyor. Ek olarak, tarçın ve karabiber damağı hafif iğneleyen notalar. Burna kıyasla biraz daha köşeli.

Bitiş: Orta ile uzun arası diyebileceğim hafif kuru ve tatlı bir kalıcılığı var. Şeri, bitter ve biber.

Genel Yorum: Turba, şeri, çikolata, kahve ve toffee aromalarının baskın olduğu bu ekspresyondan oldukça keyif aldığımı söyleyebilirim. Burunda aromaların hafif uçucu oluşu ve ekspresyonun damakta biraz köşeli olması ise sayabileceğim eksi yönler…

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Islay bölgesi ve damıtımevleri hakkında detaylı bilgi için…

Diğer Bowmore tadım notlarım…

150619

Bowmore 18 Deep & Complex
Turba, şeri, çikolata, kahve ve toffee aromalarına sahip, burunda çok hafif, damakta ise hafif köşeli, yağlı bir ekspresyon.
Burun85%
Damak86%
Bitiş84%
Genel84%
85%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
75%

Leave a Reply

Your email address will not be published.