Chivas kardeşlerin 1909 yılında piyasaya sunduğu Chivas Regal 25, ikonik markanın ilk şişelemesi olma özelliğini taşıyor. Dünyanın ilk lüks harman viskisi kabul edilen Chivas Regal 25, Amerika’da 1920-1933 yılları arasında süren İçki Yasağı (Prohibition) döneminde üretimi durdurularak, viski severlere uzun bir süre veda etmiş. Ta ki 2007 yılına kadar…

2007 yılında efsanevi baş harmancı Colin Scott’ın markanın nadir fıçılarından en genci 25 yaşında olan viskileri ustalıkla harmanlamasıyla Chivas Regal 25 hayata döndürmüş. Görkemli şişesiyle dikkat çeken Chivas Regal 25, markanın en özel ekspresyonlarından biri.

Chivas Regal 25 (Blended Scotch, 40 abv)

Burun: Portakal, şeftali ve hafif kırmızı meyve notalarına karamel, badem meşe ve bisküvi olarak adlandırabileceğim kokulara eşlik ediyor. Oldukça meyvemsi ve zarif.

Damak: Burunda olduğu gibi meyvemsi aromalar belirgin. Portakal, şeftali, çikolata ve karamel tatlarına meşe ve hafif fındık eşlik ediyor. Oldukça tatlı ve hafif. Pürüzsüz bir içime sahip.

Bitiş: Meyvemsi ve hafif baharatlı, orta uzunlukta, dolgun bir bitiş.

Genel Yorum: Chivas Regal 25, zengin karakteri ve pürüzsüz içimiyle öne çıkan bir harman. En genci 25 yıl gibi uzun bir olgunlaşma süresine sahip viskilerin harmanından oluşan bu şişelemenin, bu kadar dengeli ve zarif olması gerçekten takdire şayan.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Harman Viskiler Hakkında Her Şey…

“Viski Harmanlama Sanatı” yazım…

Diğer Chivas Regal Tadım Notlarım…

Chivas Regal 25
Zengin karakteri ve pürüzsüz içimiyle öne çıkan bir harman. En genci 25 yıl gibi uzun bir olgunlaşma süresine sahip viskilerin harmanından oluşan bu şişelemenin, bu kadar dengeli ve zarif olması gerçekten takdire şayan.
Burun87%
Damak86%
Bitiş86%
Genel86%
86%Overall Score
Reader Rating: (5 Votes)
67%

2 Responses

 1. Cihan

  Bu puanları neye göre veriyorsunuz tam anlayamadım. 600 tl lik Black label sherry finish de 86 puan 25 yıllık chivas regal de aynı puan. Fiyata göre değerlendiriyorsanız bence bundan vazgeçmeniz gerekir.

  Reply
  • Baris Mercan

   Selamlar, her viskiyi kendi kategorisinde değerlendiriyorum. O kategoride yer alan bir viskinin oluşturduğu beklentileri karşılayıp karşılamadığına, sunması gereken karakteri ne kadar sunduğuna ve benzer kategoride viskilerin neresinde kaldığına bakıyorum, kıyaslıyorum. Örneğin, 25 yıllık bir viskinin genç karaktere sahip olması negatif bir durum iken genç bir viskinin genç karakter sunması normaldir ve negatif bir durum değildir. Bu nedenle bu örnekteki 2 viskiyi kıyaslamak çok mantıklı değildir. Verdiğiniz örneklerde John Walker & Sons XR 21 ve Chivas Regal 25 uzun süre olgunlaşmış premium harmanlar, Black Label Sherry Finish ise fiyat/performans ve şeri fıçı örneği. Bu viskileri tadarken farklı şeyler arıyorum, ona göre puanlıyorum. Viskileri kıyaslarken sadece puana bakıp daha iyi/kötü yorumlarını çıkarmanız sizi yanlış yönlendirir.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.