İskoçya’nın en ünlü bağımsız şişeleyicilerinden Douglas Laing’s’ın Islay bölgesine ait maltlardan harmanlayarak %46 dereceyle şişelediği Blended Malt (Malt Harmanı) ekspresyonu. İçerisinde Ardbeg, Caol Ila, Bowmore ve Port Ellen damıtımevlerinden malt viskiler bulunan Big Peat, azının hakkını fazlasıyla veren bir ekspresyon…

İsli viskilerin cenneti Islay bölgesi hakkında detaylı bilgi almak için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Big Peat (Blended Malt, 46% abv)

Burun: İlk koklamayla birlikle yoğun ilaçsı, turbalı ve tuzlu notalar. Bu kokulara yosun, arpa ve ilk kez bir viskide karşıma çıkan truffle kokusu eşlik ediyor. Genç bir viski izlenimini veriyor. Kadehin biraz havalanmasıyla lime ve armut gibi meyvemsi kokular çok hafif kendini gösteriyor. Big Peat’in kokusu bana biraz Vodka Martini, biraz da Margarita kokteyllerini anımsattı.

Damak: Tüm damağa saran yoğun bir turba karakteri. Turbayı tuzlu kuruyemiş, kül ve tane karabiber takip ediyor. Giderek artan bir sıcaklık yarattığını söyleyebilirim. Burunda az da olsa aldığım tatlı nüanslar damakta neredeyse hiç yok.

Bitiş: Bol tuzlu, turbalı, oldukça uzun bir bitiş. Sıcak ve kuru.

Genel: Big Peat benim için kesinlikle birkaç damla su eklenmesi gereken viskilerden biri. Su ilave etmeden turba arkasına saklanmış notaları almak biraz zor… Su ilavesi sonrasında burunda deri ve meyve kokularının ortaya çıktığını söyleyebilirim. Benzer şekilde damakta da neredeyse hiç alamadığım tatlı nüansları su ekledikten sonra az da olsa alabildim. Yoğun turba karakteri sevenler için uygun bir viski olacaktır. Oldukça sıcak, kuru ve biraz da dengesiz bulduğum bir karaktere sahip.

010422

Photo Credit: whiskylifestyle.com

Bu yazı ilginizi çektiyse;

“Turba Nedir? Viski İçin Önemi Nedir?” yazım…

İsli viskilerin cenneti Islay bölgesi hakkında detaylı bilgi için…

Big Peat
Benim için kesinlikle birkaç damla su eklenmesi gereken viskilerden biri. Su ilave etmeden turba arkasına saklanmış notaları almak biraz zor... Oldukça sıcak, kuru ve biraz da dengesiz bulduğum bir karaktere sahip.
Burun79%
Damak79%
Bitiş79%
Genel80%
79%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
83%

Leave a Reply

Your email address will not be published.