Macallan Sherry Oak 12, damıtımevinin Sherry Oak serisinin en genç üyesi. İspanya’nın Jerez bölgesinde Sherry (Şeri) bekletilen fıçılarda 12 yıl olgunlaştırılan ekspresyon, 40% alkol derecesiyle şişeleniyor. Macallan ve Sherry fıçılar… Bu viskiye dair beklentimizi arttırmak için fazlasıyla yeterli 2 kelime!

Macallan damıtımevine yaptığım geziden notlarım için bu yazıma göz atabilisiniz!

Macallan Sherry Oak 12 (Single Malt Scotch)

Burun: Kuru üzüm, incir, kuru kayısı, kırmızı meyve ve vanilya notalarına yoğun meşe ve tarçın eşlik ediyor. Bitter çikolata, Badem likörü (Amaretto) ve hafif etsi olarak adlandırabileceğim kokular. Şeri etkisi belirgin, dolgun.

Damak: Burunda olduğu damakta da şeri karakteri fazlasıyla belirgin. Kuru üzüm, incir, esmer şeker, karamel, tarçın ve meşe. Bu aromaları deri, kızarmış ekmek ve Cappuccino çağrışımları takip ediyor. Kuru ve giderek sıcaklığın arttığı bir damak.

Bitiş: Kuru üzüm, tarçın ve meşe ile kuru, sıcak, uzun bir bitiş.

Genel Yorum: Macallan Sherry Oak 12, bir Macallan’dan beklediğiniz her şeyi sunan bir şişeleme. Şaşırtmayacak şekilde şeri etkisi burundan bitişe oldukça belirgin. Kompleks diyemeyeceğimiz fakat Macallan severlerin yüzünde gülümse bırakacak bir şişeleme.

060422

Photo Credit: www.bexsonn.com

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Macallan Hakkında Bilmeniz Gerekenler…

Diğer Macallan tadım notlarım…

Macallan Sherry Oak 12
Macallan Sherry Oak 12, bir Macallan'dan beklediğiniz her şeyi sunan bir şişeleme. Şaşırtmayacak şekilde şeri etkisi burundan bitişe oldukça belirgin. Kompleks diyemeyeceğimiz fakat Macallan severlerin yüzünde gülümse bırakacak bir şişeleme.
Burun87%
Damak86%
Bitiş85%
Genel85%
86%Overall Score
Reader Rating: (6 Votes)
58%

Leave a Reply

Your email address will not be published.