Fettercairn 12, İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Fettercairn damıtımevinin Amerikan meşe Bourbon fıçılarda 12 olgunlaştırdıktan sonra %40 dereceyle şişelediği ekspresyonu.

1824 yılında Alexander Ramsay tarafından kurulan damıtımevi sıra dışı imbikleriyle biliniyor. Fettercairn damıtma sırasında bakır imbiklere soğuk suyla müdahale ederek *reflux’ı attırarak, en saf en yumuşak alkolü elde etmeyi amaçlıyor.

*Reflux: Damıtma sırasında imbik içerisinde buharlaşan alkolün soğuyarak kazana düşerek, tekrar damıtılması olarak özetleyebileceğim bir terim. Reflux ne kadar fazla ise elde edilen alkolün o kadar yumuşak olması beklenir.

Fettercairn 12 (İskoç Single Malt, %40 abv)

Burun: İlk koklamayla birlikte mango, ananas, şeftali ve kavun gibi taze meyvemsi kokular. Bu notaları sütlü çikolata, vanilya, bal ve hafif malt takip ediyor. Zengin ve yumuşak.

Damak: Damakta tropik meyve ve narenciye aromaları ile oldukça zarif ve yumuşak içimli. Meyvemsi aromaları meşe, toffee ve hafif beyaz karabiber ve portakal kabuğu olarak adlandırabileceğim kuru-baharatlı tatlar takip ediyor.

Bitiş: Portakal, beyaz karabiber ve meşe ile orta uzunlukta.

Genel Yorum: Fettercairn 12, damıtımevinin ilk tattığım ekspresyonu oldu ve beklentimi fazlasıyla aştı diyebilirim. Özellikle burundaki zengin karakterden çok keyif aldım. Oldukça meyvemsi, yumuşak içimli, zarif bir malt.

10.02.2022

Bu yazı ilginizi çektiyse;

İskoçya ve İskoç viskilerine dair her şey…

A’dan Z’ye viski tadım notlarım…

Fettercairn 12
Burun84%
Damak83%
Bitiş83%
Genel0%
83%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
43%

Leave a Reply

Your email address will not be published.