Chivas Regal Mizunara, Chivas’ın baş damıtımcısı Colin Scott‘ın bir Japonya seyahatinden ilham alarak yarattığı Japon-İskoç melezi bir ekspresyon.

İlk olarak Uzak Doğu pazarına özel üretilen Chivas Regal Mizunara, dünya lansmanından kısa bir süre sonra ülkemize de giriş yapmış bulunuyor.

Amerika ve Avrupa meşe fıçılarında olgunlaşan viskilerin Japon Mizunara fıçılarında evlendirilmesi ile üretilen Chivas Regal Mizunara, %40 alkol seviyesi ile şişeleniyor.

Chivas Regal Mizunara’yı ilk kez House of Brothers‘da yapılan lansman gecesi tatmıştım.

1930’lu yıllardan beri viski sektöründe kullanılan Mizunara meşesi, içerisinde bulunan viskilere vanilya, bal, çiçek, taze meyve, baharat, karanfil ve hindistan cevizi gibi kompleks aromalar kazandırması ile biliniyor.

Bu fıçı türünün dezavantajı ise oldukça yumuşak ve gözenekli bir yapıya sahip olması nedeniyle olgunlaştırma süresince normal fıçılara göre viskinin buharlaşmasına daha fazla izin vermesi (Meleklerin payı).

Daha önce Yamazaki ve Bowmore gibi markaların tercih ettiği Mizunara fıçılarını, Chivas gibi büyük kitlelere hitap eden bir markanın kullanması ile sektörde daha çok görmeye başlayabiliriz.

Viski üretiminde fıçının önemini ve etkilerini anlattığım yazıma buradan göz atabilisiniz.

Chivas Regal Mizunara (İskoç Harman, %40 abv)

Burun: Oldukça çiçeksi, tatlı bir burun. Vanilya, bal ve şeftaliye ek olarak fındık ve çikolata.

Damak: Burundan farklı olarak damakta baharatın baskın olduğunu görüyoruz. Çiçeksi ve meyvemsi notalar hala etkili. Dolgun ve keskin bir yapıda.

Bitiş: Orta uzunlukta, meyvemsi ve sıcak.

Genel Yorum: Chivas Regal Mizunara, diğer Chivas ekspresyonları ile benzer olarak meyvemsi aromaların öne çıktığı bir ekspresyon. Mizunara’nın farkı ise damaktaki yoğun baharatlı ve keskin yapısı.

Bu yazı ilginizi çektiyse,

“Harman Viskiler Hakkında Her Şey” yazım…

Diğer Chivas Regal Tadım Notlarım için…

Chivas Regal Mizunara
Diğer Chivas ekspresyonları ile benzer olarak meyvemsi aromaların öne çıktığı bir ekspresyon. Mizunara'nın farkı ise damaktaki yoğun baharatlı ve keskin yapısı.
Burun84%
Damak85%
Bitiş83%
Genel84%
84%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (20 Oy)
70%

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.