Öncelikle Finlaggan’ın bir Islay viskisi olsa da, bölgede Finlaggan adında bir damıtımevi olmadığını belirterek başlayayım. 

Finlaggan Old Reserve, The Vintage Malt Whiskey Company adında bir bağımsız şişeleyicinin, Islay’lı bir damıtımevinden temin ettiği viskiler ile üretiliyor. Bu damıtımevinin neresi olduğu ise açıklanmıyor…

Marka adını Islay’da bulunan Finlaggan bölgesinden alıyor. Şişenin üzerinde ise 13.yy’da yapıldığını tahmin edilen Finlaggan kalesi (kalıntıları demek daha doğru olur) yer alıyor.

Finlaggan Old Reserve (İskoç Single Malt, %40 abv)

Burun: Turba, yosun ve tuz notaları ilk öne çıkanlar. Özellikle tuzu çok baskın buldum. Sonrasında ise hafif ilaçsı notalar hissediliyor. Kadeh havalandıkça vanilya ve citrus notaları belirginleşti. 

Damak: Burundaki tuzlu notalar damakta adeta patlıyor. Tuzlu fıstık yer gibi… Damakta isli, yanıksı notalar turbaya göre daha önde. Tuz ve is ile beraber tane karabiber yemişsiniz gibi bir uyuşma hissi de yaratıyor. Burunda olduğu gibi biraz havalandıkça vanilya ve karamel gibi hafif tatlı aromalar beliriyor.

Bitiş: Orta uzunlukta, tuz ve turba aromaları yoğunlukta. 

Genel Yorum: Finlaggan Old Reserve, Islay severleri tatmin edecek miktarda is ve turba notalarına sahip olsa da benim için denge anlamında sınıfta kalıyor. Özellikle damaktaki tuzlu ve karabiberli notalarını çok baskın buldum.

Fiyat-performans olarak başarılı bir Islay viskisi olsa da, bölgedeki diğer markalar ile kıyasladığımızda daha genç bir viski izlenimini yaratıyor.

Islay Viskileri Hakkında detaylı bilgi için…

Finlaggan Old Reserve
Tuzlu ve baharatlı aromalar baskın. Karakter olarak dengesiz olsa da iyi bir fiyat-performans Islay viskisi.
Burun77%
Damak76%
Bitiş76%
Genel77%
77%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
80%

Leave a Reply

Your email address will not be published.