Dünyanın en çok satan Single Malt markalarından Glenfiddich, son yıllarda piyasaya sürdüğü yenilikçi ve deneysel viskilerle kendinden sıkça söz ettiren bir marka (India Pale Ale Cask, Fire and Cane, Project XX gibi). Glenfiddich Grand Cru 23 ekspresyonu da bu yenilikçi viskilerden biri…

Glenfiddich Grand Cru, Bourbon ve Şeri fıçılarda 23 yıl olgunlaştırıldıktan sonra, daha önce Şampanya üretiminde fermantasyon amacıyla kullanılmış Fransız Cuvée fıçılarda 6 aya kadar bekletiliyor. Bu şekilde alışık olduğumuz Glenfiddich karakterine ek katmanlar ekleyerek zenginleştirmek amaçlanmış.

Markanın geçtiğimiz günlerde çıkarmış olduğu bu ekspresyonu (2019, Eylül), Londra’da katıldığım Whisky Show 2019‘da tatma fırsatım oldu.

Glenfiddich Grand Cru 23 (İskoç Single Malt, %40 abv)

Burun: Oldukça canlı ve meyvemsi. Elma, armut, limon, portakal gibi meyve bahçesi olarak adlandırabileceğim kokular hakim. Ek olarak çikolata, vanilya ve odunsu notalar da almak mümkün. Yumuşak ve dengeli.

Damak: Damakta biraz daha dolgun bir karakterde. Bol vanilya, meşe, tarçın ve kuru meyve. Ağızda kaygan, kremamsı ve oldukça yumuşak.

Bitiş: Orta uzunlukta, meyvemsi ve yumuşak bir bitiş.

Genel: Glenfiddich Grand Cru, genel olarak meyvemsi, zengin ve dengeli bir viski olmuş. Burundaki tazelik, damaktaki kremamsı doku ve yumuşak bitiş gerçekten başarılı.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Glenfiddich tadım notlarım…

“İskoç Viskileri Hakkında Her Şey” yazım…

Glenfiddich Grand Cru 23
Genel olarak meyvemsi, zengin ve dengeli bir viski. Burundaki tazelik, damaktaki kremamsı doku ve yumuşak bitiş gerçekten başarılı.
Burun88%
Damak88%
Bitiş87%
Genel87%
88%Overall Score
Reader Rating: (6 Votes)
88%

Leave a Reply

Your email address will not be published.