Talisker 25, Skye adasının ikonik damıtımevi Talisker’in 25 yıl olgunlaştırıldıktan sonra 58.1 alkol seviyesiyle fıçı sertliğinde (cask strength) şişelediği ekspresyonu. Olgunlaştırılmasında Amerikan meşe hogshead ve Avrupa meşe fıçıları kullanılan Talisker 25’in 2007 edisyonu, bu yıla ait 6894 şişeden biri.

Talisker 25’i Glasgow’da katıldığım Whisky Show Old & Rare viski şovunda tatma fırsatım olmuştu. Bu etkinliğe dair notlarımı ve tattığım diğer viskilere buradan göz atabilirsiniz.

Talisker 25 Cask Strength (Scotch Single Malt, 58.1% abv)

Burun: İlk koklamayla beraber taze meyve, şeri, reçel, bal ve vanilya aromaları ön planda. Özellikle şeri ve meşe çok belirgin. Bu aromalara Talisker’in alışık olduğumuz isli, tuzlu ve karabiberli notalar eşlik ediyor. Fıçı sertliğini burunda hissettiriyor, ama rahatsız edici bir seviyede değil. Burnu adeta açan, ferah ve güçlü bir yapıda.

Damak: Burundaki karakterle oldukça uyumlu bir damak. Kuru üzüm, portakal, pekmez, şeri, bitter, fudge gibi aromatik tatlara isli, füme, tuzlu ve biberli aromalar eşlik ediyor. Yoğun meşe aromaları 25 yılın hakkını verir seviyede… Fıçı sertliği damakta biraz daha belirgin. Aromatik, keskin ve zengin.

Bitiş: Meşe, is, şeri ve biber. Uzun ve kuru bir bitiş.

Genel: Bir Talisker hayranı olarak, Talisker 25 uzun zamandır listemde olan bir ekspresyondu. Talisker 25’te uzun olgunlaştırmanın etkisini özellikle burunda turbanın yerini biraz meşeye bırakmasından hissediyoruz.

İlk koklamada aldığım taze meyvemsi aromalar beni çok şaşırttı diyebilirim. Hemen arkasından gelen tanıdık isli, biberli kokular çok dengeli. Damak ise tek kelimeyle harika. Genel olarak beklentilerimi fazlasıyla karşıladığını söyleyebilirim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Talisker tadım notlarım…

İsli viskilerin olmazsa olmazı “Turba” hakkında detaylı bilgi almak için…

23022019

Talisker 25 Cask Strength
Burun94%
Damak94%
Bitiş93%
94%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.