Glenmorangie Quinta Ruban 14, damıtımevinin Bourbon fıçılarda olgunlaştırdıktan sonra Porto şarabı fıçılarında bitiş verdiği ekspresyonu. Bu ekspresyon, damıtımevinin 2010 yılında çıkardığı Glenmorangie Quinta Ruban 12‘nin yerini alıyor. 2 ekspresyon arasındaki en önemli fark ise hiç şüphesiz artış gösteren olgunlaşma süresi.

Eski Quinta Ruban’ın 10 yıl bourbon fıçı, 2 yıl Porto şarabı fıçılarında geçirdiği toplam 12 yıllık süre bu ekspresyon ilk 14 üzerine çıkıyor. Bu artışın daha çok Bourbon fıçılarda geçen sürede olduğunu söyleyebiliriz.

Glenmorangie Quinta Ruban 14, 5 kasımda yaptığım “WhiskyTalks – İskoç Viskileri Tadımında”, Highland temsilcisi olarak yer almıştı ve katılımcıların en beğendiği viskilerden biri olmuştu.

Glenmorangie Quinta Ruban 14 (Single Malt Scotch, 46% abv)

Burun: Vanilya, portakal, kuru üzüm, çikolata ve karamel kokuları oldukça belirgin. Bunları takiben sütlü çikolata, eski ahşap ve tarçın. Oldukça aromatik ve dolgun… Burunda kurabiye, After Eight ve Humidor çağrışımı yapan kokular aldığımı da söyleyebilirim.

Damak: Burunla benzer bir profile sahip, fakat biraz daha tatlı. Fıçı etkisi çok belirgin. Zengin şarabi aromalar… Portakal, vanilya, lokum, After Eight ve tarçın. Ağızda kremamsı ve dolgun bir yapıda sahip. Sütlü çikolata, kahve ve meşe.

Bitiş: Vanilya, meşe ve tarçın aromaları ile uzun tatlı, dolgun bir bitiş.

Glenmorangie Quinta Ruban 14, son derece aromatik ve dolgun bir ekspresyon. 12 yıllık ekspresyona kıyasla kokusunu ve bitişini daha dengeli ve yumuşak bulduğumu söyleyebilirim.

05112019

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Glenmorangie damıtımevi hakkında detaylı bilgi almak için…

Diğer Glenmorangie tadım notlarım için…

Glenmorangie Quinta Ruban 14
Burun90%
Damak90%
Bitiş89%
90%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.