The Irishman, Walsh Whiskey Distillery firmasının 2007’de çıkarmış olduğu bir marka. Markanın kurucuları Bernard ve Rosemary Walsh, ilk olarak bir likör firması olarak yola çıkmışlar. 1999 yılında kurdukları Hot Irishman Limited ile Irish Coffee üretiyorlarmış. İlerleyen yıllarda İrlanda viskilerinin yeniden doğuşunu da fırsat bilerek viski işine de girmeye karar vermişler.

The Irishman Founder’s Reserve, %70 Malt – %30 Single Pot Still içeriğine sahip, 3 kere damıtım ile üretilip ve Bourbon fıçılarda olgunlaştırılmış bir İrlanda harmanı.

“İrlanda Viskileri Hakkında Her Şey” yazıma göz atmayı unutmayın…

The Irishman Founder’s Reserve (İrlanda Harmanı, 40% abv)

Burun: Elma şekeri, armut, vanilya, karamel ve hafif biberli kokular ile oldukça yumuşak, ferah ve tatlı bir görüntüde. Kadehin havalanması ile biraz genç ve keskin bir karaktere bürünüyor.

Damak: Oldukça tatlı ve yumuşak içimli. Pamuk şekeri, bal, elma, incir, vanilya gibi tatlara, baharatlı ve hafif biberli aromalar eşlik ediyor. Tahıl karakteri burna kıyasla daha baskın. Sıcak olmasına rağmen beklediğimden dolgun.

Bitiş: Orta uzunlukta, elma, şeker, bitter ve meşe aromaları ile sıcak, kuru bir bitiş.

Genel: The Irishman Founder’s Reserve, genel olarak genç bir İrlanda harmanı görüntüsünden 1-2 adım önde olan, tatlı-baharatlı, sıcak bir ekspresyon.

Özellikle burunda ve damakta bende yarattığı ilk izlenimler çok olumluydu. Kadehin havalanması ile aromaların etkisini kaybetmesi ve azalan dengesi ise olumsuz yönleri.

011219

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm İrlanda viskileri tadım notlarım…

Dublin’de mutlaka gitmeniz gereken viski barları…

The Irishman Founder's Reserve
Genç bir İrlanda harmanı görüntüsünden 1-2 adım önde olan, tatlı-baharatlı, sıcak bir ekspresyon.
Burun80%
Damak79%
Bitiş78%
Genel80%
79%Overall Score
Reader Rating: (3 Votes)
82%

Leave a Reply

Your email address will not be published.