1973 yılında Kaikomagatake dağının eteklerinde kurulan Hakushu damıtımevi, Japon viski devi Suntory‘nin bünyesinde yer alıyor. Muhteşem bir ormanın içerisinde bulunan Hakushu, aynı zamanda “Forest Distillery” yani “Orman Damıtımevi” olarak da biliniyor.

Hakushu Distiller’s Reserve, Shinji Fukuyo özenle seçtiği Amerika meşe fıçılarda olgunlaştırılmış. İçerisinde en genci 8 yıllık maltların olduğu tahmin edilen ekspresyon yıl ibaresiz olarak %43 alkol derecesiyle şişeleniyor.

Japon viskileri hakkında detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Hakushu Distiller’s Reserve (Japanese Single Malt, 43% abv)

Burun: İlk koklamayla birlikte meyvemsi ve çiçeksi kokular belirgin. Yeşil elma, limon, çam ve yeni kesilmiş çimen kokularına çok hafif meşe eşlik ediyor. Oldukça zarif ve yumuşak.

Damak: Burunda olduğu gibi yeşil elma oldukça belirgin. Yeşil elma, narenciye ve meşe aromalarına zencefil ve çok hafif yanıksı tatlar eşlik ediyor. Alkolün yakıcılığı hissediliyor ama asla rahatsız etmiyor.

Bitiş: Burunda başlayan, damakta devam eden meyvemsi karakter bitişte de etkili. Yeşil elma, çam, meşe ve çok hafif is.

İlk olarak 2017’de tattığım Hakushu Distiller’s Reserve’ü geçtiğimiz günlerde tekrar tatma şansım oldu ve tadım notlarını yazmadığımı fark edince hemen bilgisayarımın başına oturdum. Benim “zarif ve yumuşak” olarak tarif edebileceğim bir viski olsa da bu kesinlikle sizi yanıltmasın. Damakta biraz genç bir görüntüde olsa yeşil meyve karakteri ve hafif is dokunuşuyla keyifli bir Japon maltı.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Japon viskilerinin ilk nasıl ortaya çıktığını merak ediyorsanız “Japon Viskilerinin Doğuşu” yazıma göz atabilirsiniz.

Tüm Japon viskileri tadım notları için…

Hakushu Distiller's Reserve
Burun85%
Damak84%
Bitiş84%
84%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.