Speyburn 15, damıtımevinin Bourbon ve İspanyol meşe fıçılarda olgunlaştırdıktan sonra %46 alkol derecesiyle şişelediği ekspresyonu. Markanın 2017’de çıkardığı Speyburn 15, 10 yıllık şişeleme ve yıl ibaresiz Bradan Orach ekspresyonlarıyla birlikte satışa sunuldu.

Speyburn damıtımevi, 1897 yılında John Hopkins & Company tarafından İskoçya’nın Speyside bölgesinde kuruldu.

Speyburn 15 (İskoç Single Malt, %46 abv)

Burun: Kırmızı meyve, greyfurt, şeftali ve üzüm notaları ile oldukça meyvemsi. Bu kokuları toffee, meyveli sakız ve tatlı baharatlar eşlik ediyor. %46’lık oran rahatsız etmese de kendini gösteriyor.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da oldukça meyvemsi. Kırmızı elma, üzüm, kayısı ve citrus. Ağız sulandırıcı. Meyve tatlarını takiben bol zencefil ile artan bir sıcaklık hissediyoruz. Kadehin biraz havalanmasıyla çikolatamsı ve acı kahve gibi tatlar da aldım. Dolgun ve sıcak.

Bitiş: Toffee, elma ve zencefil ile sıcak, kuru, orta uzunlukta bir bitiş.

Genel Yorum: Speyburn 15, özellikle dolgun meyvemsi karakteriyle burunda çok keyif aldığım bir ekspresyon oldu. Damakta biraz daha dengeli ve yuvarlak olmasını dilerdim. Bir de fıçı detayıyla ilgili biraz daha bilgi paylaşılması bu viskiyi tanıma adına çok daha iyi olurdu…

200322

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Speyside ve İskoçya’nın diğer viski bölgeleri hakkında bilgiler..

Speyside bölgesine yaptığım geziden notlarım…

Speyburn 15
Speyburn 15, özellikle dolgun meyvemsi karakteriyle burunda çok keyif aldığım bir ekspresyon oldu. Damakta biraz daha dengeli ve yuvarlak olmasını dilerdim.
Burun82%
Damak80%
Bitiş80%
Genel79%
80%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (2 Oy)
47%

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.