Jack Daniel’s markasının Rye (çavdar) ağırlıklı ekspresyonu Jack Daniel’s Tennessee Straight Rye, %70 çavdar, %18 mısır ve %12 maltlanmış arpanın işleme girmesi ile üretiliyor. Markanın diğer tüm ekspresyonları gibi Tennessee Straight Rye da, Charcoal Mellowing (Lincoln County Process) işleminden geçtikten sonra fıçılara giriyor.

Tennessee viskileri ve Charcoal Mellowing işlemi hakkında detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Jack Daniel’s Tennessee Straight Rye (Tennessee Rye Whiskey, 45% abv)

Burun: İlk koklamada oldukça tatlı, Bourbon’a yakın bir viskiyle karşı karşıyayız. Tatlı ve parfümsü notalara baharat eşlik ediyor. Kuru muz kokusu ve tahıl karakteri belirgin. Güçlü bir bir viski izlenimi veriyor.

Damak: Oldukça sıcak ve kuru bir yapıda. Burunda olduğu gibi damakta da muz aroması belirgin. Ek olarak baharat, tarçın ve hafif tane karabiber.

Bitiş: Orta uzunlukta, kuru ve sıcak bir bitiş. Son olarak ağızda tatlı tarçın aroması kalıyor.

Jack Daniel’s Tennessee Straight Rye ekspresyonunu genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim. Burun ve bitiş tatmin edici. Yine de burundaki tahıl ve muz aroması dışında biraz daha zengin bir karakter arzu ederdim. Benzer şekilde damakta hissedilen kuru sıcaklık sonrası da baharat aromalarını biraz daha belirgin hissetmek güzel olurdu.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Jack Daniel’s tadım notları…

Amerikan viskileri tadım notları…

Jack Daniel's Tennessee Straight Rye
Burun82%
Damak80%
Bitiş81%
81%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.