Jim Beam Black Triple Aged, Bourbon devi Jim Beam‘in 6 yıl olgunlaştırdığı ve 43 alkol derecesi ile şişelediği ekspresyonu. 2015 öncesinde 8 yıllık olarak satışa sunulan ekspresyon, bu tarih itibariyle 6 yıllık olarak raflardaki yerini alıyor.

Ekspresyonun adında yer alan “Triple Aged” ibaresi ile 6 yıllık olgunlaştırma süresine vurgu yapılmak istenmiş. Fakat bu ibare daha çok “3 farklı fıçıda olgunlaştırma” gibi anlaşılıyor…

6 yıllık sürenin “Triple Aged” olarak adlandırılmasının sebebi ise, bir Bourbon’a “Straight Bourbon” denebilmesi için gereken olgunlaştırma süresinin minimum 2 yıl olması ve Jim Beam Black Triple Aged’in bu süreyi üçe katlaması.

Jim Beam Black Triple Aged (Bourbon, 43% abv)

Burun: Tahılımsı notalara meşe ve çürük meyve eşlik ediyor. Çok hafif yanıksı kokular da mevcut. Sıcak ve keskin bir viski izlenimi veriyor.

Damak: Karamel, şeker ve tarçın. Buruna göre daha tatlı. Biraz havalandıkta soran kömürümsü aromalar ve ekşi elma. Oldukça sıcak bir damak.

Bitiş: Orta uzunlukta. Tarçın, meşe ve yanıksı.

Genel Yorum: Jim Beam Black Triple Aged, tahıl karakterinin önde olduğu bir sıcak bourbon. 6 yıllık olgunlaştırmadan biraz daha dengeli bir bourbon beklerdim. Bu anlamda Jim Beam Black Triple Aged’in markanın 8 yıllık ekspresyonu Jim Beam Black kadar başarılı olmadığını söyleyebilirim.

Tüm Bourbon tadım notları için…

Bourbon viskileri hakkında detaylı bilgi için…

Jim Beam Black Triple Aged
Tahıl karakterinin önde olduğu bir sıcak bourbon.
Burun75%
Damak76%
Bitiş77%
Genel75%
76%Overall Score
Reader Rating: (6 Votes)
76%

Leave a Reply

Your email address will not be published.