Baş harmancı Jim Beveridge‘nin eseri olan Johnnie Walker 18 , İskoçya’nın değişik bölgelerinden seçilmiş 18 farklı viskinin ustaca harmanlanması sonucu ortaya çıkıyor.

%40 alkol seviyesi ile şişelenen 18, Cardhu, Glen Elgin, Auchroisk ve Blair Athol gibi malt viskilerin yoğun olarak kullanıldığı zengin bir harman.

Johnnie Walker 18, 2017’nin ortalarında Platinum Label‘ın yerini aldı. Yapılan bu değişilik ile, “18 yıl” ibaresini ön plana çıkarmak amaçlanmış. İki viskinin içeriği bire bir aynı olduğunu belirtelim.

Not: Bu ekspresyon için paylaştığım tadım notlarım Johnnie Walker Platinum ile aynıdır. Aramalarda kolaylık olması açısından yeni raf ismi ile tekrar paylaşmak istedim.

Johnnie Walker 18 (İskoç Harman, %40 abv)

Burun: Oldukça tatlı ve meyvemsi. Portakal, vanilya, kuru üzüm, badem ezmesi ve meşe ön planda. Burnu hiç yormuyor, yumuşak ve lezzetli. Ahşap ve çok hafif ise ek olarak reçel diye adlandırabileceğim şekerli notalar.

Damak: Tatlı ve meyvemsi aromalar yine belirgin. Portakal, kuru üzüm ve vanilya. Buruna kıyasla biraz daha baharatlı. Oldukça yumuşak, yağlı ve dolgun. Adeta damağı kaplıyor. 

Bitiş: Uzun, meyvemsi ve hafif baharatlı.

Genel YorumDolgun ve yumuşak yapısıyla Johnnie Walker Platinum 18, keyif alarak tükettiğim harmanlardan biri. Özellikle portakal, meşe ve reçelimsi notalarını ve hafif baharatlı uzun bitişini çok sevdiğimi söyleyebilirim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Harman viskiler hakkında detaylı bilgi için…

Tüm Johnnie Walker Tadım Notlarım…

Johnnie Walker 18
Tatlı ve meşe notalarının yoğun olduğu, dolgun ve oldukça yumuşak içimli bir harman.
Burun87%
Damak88%
Bitiş88%
Genel88%
88%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (52 Votes)
55%

Bir Yorum Yazın