Markanın eski baş harmancısı Jim Beveridge’nin eseri olan Johnnie Walker 18 , İskoçya’nın değişik bölgelerinden seçilmiş 18 farklı viskinin ustaca harmanlanması sonucu ortaya çıkıyor. 40% alkol seviyesi ile şişelenen 18, Cardhu, Glen Elgin, Auchroisk ve Blair Athol gibi malt viskilerin yoğun olarak kullanıldığı zengin bir harman.

Johnnie Walker 18, 2017’nin ortalarında Platinum Label‘ın yerini aldı. Yapılan bu değişilik ile, “18 yıl” ibaresini ön plana çıkarmak amaçlanmış. İki viskinin içeriği bire bir aynı olduğunu belirtelim.

Not: Bu ekspresyon için paylaştığım tadım notlarım Johnnie Walker Platinum ile aynıdır. Aramalarda kolaylık olması açısından yeni raf ismi ile tekrar paylaşmak istedim.

Johnnie Walker 18 (Blended Scotch, 40% abv)

Burun: Oldukça tatlı ve meyvemsi. Portakal, vanilya, kuru üzüm, badem ezmesi ve meşe ön planda. Burnu hiç yormuyor, yumuşak ve lezzetli. Ahşap ve çok hafif ise ek olarak reçel diye adlandırabileceğim şekerli notalar.

Damak: Tatlı ve meyvemsi aromalar yine belirgin. Portakal, kuru üzüm ve vanilya. Buruna kıyasla biraz daha baharatlı. Oldukça yumuşak ve dolgun. Adeta damağı kaplıyor.

Bitiş: Orta uzunlukta, meyvemsi ve hafif baharatlı.

Dolgun ve yumuşak yapısıyla Johnnie Walker Platinum 18, keyif alarak tükettiğim harmanlardan biri. Özellikle portakal, meşe ve reçelimsi notalarını ve hafif baharatlı uzun bitişini çok sevdiğimi söyleyebilirim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Harman viskiler hakkında detaylı bilgi için…

Tüm Johnnie Walker Tadım Notlarım…

Johnnie Walker 18
Burun86%
Damak86%
Bitiş86%
86%Overall Score

2 Responses

 1. Yiğit

  Merhaba baris bey. Acaba johnny walker 18 ile chivas regal 18 i kiyaslar misiniz? Biliyorsunuz chivas ürünlerine zam geldi. İkisinin fiyatı ayniyken chivas 18 in fiyati neredeyse macallan 12 nin fiyatına kadar geldi. Bazi viski severler chivas 18 i johnny walker 18’e göre daha iyi buluyor. Sizin yorumunuz nedir acaba?

  Reply
  • Baris Mercan

   Selamlar Yiğit Bey, aslında bu kıyaslamayı en iyi siz yapabilirsiniz. Bütçenizi ve bir 18 yıllık harmandan beklentinizi en iyi siz bilirsiniz. 2 viski aynı kategoride ve bence oldukça benzer karaktere sahipler.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.