Johnnie Walker King George V, 1934 yılında Kral George‘un Johnnie Walker & Sons firmasına Kraliyet Lisansı takdim etmesine ithafen yaratılan bir harman. Bu özel harman içerisinde başta 1983’te kapılarını kapatan Port Ellen olmak üzere Cardhu, Lochnagar maltları ve oldukça yaşlı tahıl viskiler bulunuyor.

2015’te International Whisky Competition yarışmasında “Yılın Viskisi” ve “En İyi Harman” ödüllerinin kazanan ekspresyon, muhteşem kutusu ve şişesiyle göz kamaştıran bir viski. Kutunun içerisinde markanın efsanevi baş harmancısı Jim Beveridge imzalı bir mektup da yer alıyor.

Johnnie Walker markasını kurulduğu günden günümüze tüm detaylarıyla anlattığım yazıma buradan göz atabilirsiniz.

Johnnie Walker King George V (Blended, 43% abv)

Burun: Elma, armut, kuru meyve, çikolata, vanilya, fındık ve meşe kokularıyla oldukça taze ve zarif bir görüntüde. Çok hafif isli kokular almak da mümkün.

Damak: Vanilya, karamel, bal, meşe ve yine çok hafif is. Burunla kıyasla biraz daha baharatlı olduğunu söyleyebilirim. Meyvemsi ve baharatlı tatların uyumu güzel. Dolgun ve pürüzsüz içimli.

Bitiş: Meyvemsi, baharatlı ve hafif isli, uzun bir bitiş.

Genel: Johnnie Walker King George V, hikayesi ve şişesiyle olduğu gibi lezzetiyle de özel bir viski olduğunu hissettiriyor. Meyvemsi, baharatlı ve çok çok hafif isli tatların olduğu kolay içimli, dolgun bir harman.

Photo Credit: adventuresinwhiskey.com

180620

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Johnnie Walker Tadım notları…

Johnnie Walker’ın ikonik yürüyen adam logosunun hikayesi…

“Harman Viskiler Hakkında Her Şey” yazım için…

Johnnie Walker King George V
Meyvemsi, baharatlı ve çok çok hafif isli tatların olduğu kolay içimli, dolgun bir harman.
Burun88%
Damak88%
Bitiş87%
Genel87%
88%Overall Score
Reader Rating: (32 Votes)
70%

Leave a Reply

Your email address will not be published.