Johnnie Walker Black Label Speyside Origin, İskoçya’nın farklı viski bölgelerine ve bu bölgelerin tat zenginliklerine vurgu yapan Origin serisinin Speyside temsilcisi. En genci 12 yıllık maltlardan oluşan ekspresyonun kalbinde Cardhu ve Glendullan gibi meyvemsi karakterleriyle öne çıkan viskiler yer alıyor.

Highlands, Speyside, Lowlands ve Islay olarak 4 farklı ekspresyondan oluşan Origin serisi, 2019’da Duty Free’lere özel olarak çıkarıldı, 2020 ortalarında ise Türkiye iç pazarına giriş yaptı.

Speyside bölgesinde yaptığım damıtımevleri ziyaretlerinden notlarım için bu yazıma göz atabilirsiniz…

Johnnie Walker Black Label Speyside Origin (Blended Malt, 42% abv)

Burun: Armut, elma ve limon kokuları ile oldukça meyvemsi ve taze. Speyside karakterini fazlasıyla belli ediyor. Kadehin havalanmasıyla hafif odunsu ve baharatlı kokular açığa çıkıyor.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da meyvemsi ve tatlı. Elma, armut, üzüm ve bal. Ağız sulandırıcı bir tatlılığı var diyebilirim. Damağı saran tatlı, sıcak ve hafif baharatlı yapısı var. Dolgun ve kolay içimli.

Bitiş: Meyvemsi karakter yerini baharatlara bırakıyor. Tarçın, üzüm ve elma ile sıcak ve orta uzunlukta bir bitiş

Genel: Johnnie Walker Black Label Speyside Origin, adının hakkını veren bir ekspresyon. Özellikle burunda Speyside karakterini fazlasıyla yansıtıyor. Damakta ve bitişteki sıcak karakterin biraz daha dengeli olmasını dilerdim, fakat buna rağmen kolay içimi ve bol meyveli karakteriyle keyif aldığım bir malt harmanı oldu.

230620

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Johnnie Walker Tadım notları…

Johnnie Walker’ın ikonik yürüyen adam logosunun hikayesi…

Johnnie Walker Black Label Speyside Origin
Speyside karakterini fazlasıyla yansıtıyor. Bol meyveli, hafif baharatlı, sıcak ve kolay içimli bir malt harmanı.
Burun85%
Damak83%
Bitiş83%
Genel84%
84%Overall Score
Reader Rating: (12 Votes)
69%

Leave a Reply

Your email address will not be published.