Compass Box Flaming Heart, çıkardığı viskilerle son yıllarda popülaritesini giderek arttıran bağımsız şişeleyici Compass Box‘ın ilk olarak 2006 yılında çıkardığı, isli, tatlı ve baharatlı aromaları harmanladığı zengin ekspresyonu.

Flaming Heart içerisinde Caol Ila, Clynelish, Deanston, Dailuaine ve Teaninich gibi maltları barındırıyor. Bu viskilerin olgunlaşmasında ise başta özel yapım Fransız meşe olmak üzere, ilk dolum şeri, ikinci dolum Amerikan ve içleri yakılmış Hogshead gibi farklı fıçılar kullanılmış.

Compass Box’tan sadece bir şişeleyici olacak bahsetmek haksızlık olur. Firmanın çok ciddi bir fıçı bulma, olgunlaştırma ve harmanlama operasyonu bulunuyor ve inovasyona da fazlasıyla önem veriyorlar. Bu nedenle de kendilerine “Whiskymakers” demeyi tercih ediyorlar.

Compass Box Flaming Heart (Blended Malt, 48.9% abv)

Burun: Bol karamel, bal ve çikolata gibi tatlı kokulara malt, tarçın, yanık meşe ve zarif füme kokular eşlik ediyor. Dolgun ve aromatik.

Damak: Karamel, bal, bitter çikolata ile beraber karabiber, meşe ve tatlı tütün. Tüm bu tatları isli, füme aromalar sarmalıyor. Burunla kıyasla damakta daha isli ve vahşi olduğunu söyleyebilirim.

Bitiş: Bal, malt, lime, meşe ve is aromaları ile uzun bir bitiş.

Genel Yorum: Compass Box Flaming Heart’ı ilk kez tattığımda markanın Spaniard, Box Circle, No Name ve The Circus gibi ekspresyonlarıyla beraber tatma fırsatım olmuştu. Flaming Heart kesinlikle en çok aklımda kalan oldu. Özellikle burunda fazlasıyla iştah açıcı ve dolgun, damakta ise zengin bir karaktere sahip. Tatlı, baharatlı ve isli tatların harika uyumu.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Compass Box tadım notlarım…

290919

Compass Box Flaming Heart
Tatlı, baharatlı ve isli tatların harika uyumu.
Burun90%
Damak88%
Bitiş88%
Genel89%
89%Overall Score
Reader Rating: (2 Votes)
93%

Leave a Reply

Your email address will not be published.