Geçtiğimiz günlerde Johnnie Walker’ın Edinburgh’da kapılarını yeni açtığı Johnnie Walker Princes Street’e 2 günlük dolu dolu bir tur yaptım. Edinburgh’ın en işlek caddelerinden birinde açılan ve maliyetinin yaklaşık 200 milyon £ olduğu tahmin edilen Johnnie Walker Princes Street, her bir katında farklı bir aktivitenin olduğu 8 katlı bir viski cazibe merkezi.

Bu yazımda sizlerle Johnnie Walker Princes Street hakkında kısaca notlarımı paylaşmak ve benim çok keyifle gezdiğim bu harika merkezi bu yazıyı okurken sizlere de gezdirmek istiyorum. Hazırsanız başlayalım…


Viskinin Disneyland’i

Yazımın başında Johnnie Walker Princes Street’i bir “viski cazibe merkezi” olarak tanımladım fakat bence burayı en güzel betimleyecek tabirin Viskinin Disneyland’i” olduğunu düşünüyorum.

Hatta bir adım daha ileri gideyim ve “Charlie’nin Çikolata Fabrikası” diyeyim. Altın bileti kazanan çocukların çikolata fabrikasına girerkenki hallerini bir düşünün… İşte burası da viski meraklılarının girdiği zaman aynı hisleri yaşayacağı bir yer olmuş.

Johnnie Walker Princes Street adında da anlaşılacağı üzere Edinburgh’ın en merkezi notlarından biri olan Princes Street’te bulunuyor. Birçok mağaza ve restoranın bulunduğu Princes Street’in paralelinde Edinburgh kalesini de içinde barındıran Princes Street bahçesi bulunuyor. Benim de Edinburgh’a her gidişimde mutlaka kahvemi alıp yürüyüş yaptığım harika bir bahçe.

Johnnie Walker Princes Street, caddenin sonunda tepesinde dalgalanan Johnnie Walker bayrağıyla hemen kendini ele veriyor.

Her Katında Farklı Bir Aktivite

Johnnie Walker Princes Street’a girdiğiniz anda sizi devasa bir mağaza karşılıyor. Markanın porföyünde bulunan tüm viskilerden Princes Street’e özel şişelemelere, viski aksesuarlarından kokteyl setlerine, kitaplardan kıyafetlere, mağazada Johnnie Walker ve viskiye dair neredeyse her şey bulunuyor diyebilirim.

Ufak bir tavsiye: Her ne kadar zor olsa da mağazada kendinizi çok kaybetmemenizi tavsiye ederim, zira mağazada zaman geçirmenin öncesinde daha yapılacak çok aktivite bulunuyor. Mağaza kısımını en sona saklamak en mantıklısı.

Johnnie Walker Princes Street’te katılabileceğiniz 3 farklı aktivite bulunuyor. Bunlar;

  • Johnnie Walker Journey of Flavour
  • Whisky Explorers at the Explorers’ Bothy
  • Whisky Makers’ Cellar

Ziyaretiniz öncesinde web sayfalarından katılmak istediğiniz aktivite veya aktiviteler için bilet almanız gerekiyor. Her aktivite için farklı saat opsiyonları bulunuyor. Bu aktivitelere ek olarak, muhteşem Edinburgh manzarasıyla 1820 Rooftop Bar ve özel viskilerin yer aldığı Explorers Bothy’e içki veya yemek için de rezervasyon yapabiliyorsunuz.

Whisky Explorers at the Explorers’ Bothy

2 gün gezdiğim Johnnie Walker Princes Street’teki ilk günümde Whisky Explorers at the Explorers’ Bothy aktivitesine katıldım. £35 ücreti bulunan aktivite yaklaşık 45 dakika kadar sürüyor. En üst katta Explorers Bothy adı verilen harika bir tadım odasında yapılan aktivitede bir viski uzmanı eşliğinde 5 farklı viski denedik.

Explorers’ Bothy

Caol Ila 12, Clynelish 14, Cardhu 12, Port Dundas 2009 ve Johnnie Walker Black Label ekspresyonlarını tadarken İskoçya’nın farklı viski bölgeleri, karakteristik özellikleri ve aromaları anlatıldı. En son tadılan Johnnie Walker Black Label ile de harman viskilerden ve farklı karakterlerin uyumundan bahsettik.

Whisky Explorers at the Explorers’ Bothy aktivitesini özellikle giriş seviyesi için tavsiye ederim. Viskiler arasındaki temel farkları anlamak adına keyifli bir tadım olacaktır.

Whisky Explorers’ Tadımı

Aktivite sonunda Explorers Bothy tadım odasında kalıp bardaki viskileri denemek çok isterdim, fakat ne yazık ki bizim seansın hemen akabinde özel bir tadım olduğu için burada zaman geçiremedim. Bir sonraki ziyarette diyelim…

Explorers’ Bothy Bar

1820 Rooftop Bar

Whisky Explorers at the Explorers’ sonrasında hemen yine aynı katta bulunan 1820 Rooftop Bar‘a geçtim. Buraya da yine rezervasyon yaptırarak giriş yapabiliyorsunuz. Muhteşem bir Edinburgh manzarasına sahip olan 1820 Rooftop barında yaklaşık 2 saate yakın tek başıma oturdum ve ambiansın tadını çıkardım.

1820 Rooftop Bar’ın hem içki, hem de yemek menüsü bulunuyor. İçki menüsünde viski kokteyller ön planda olsa da cin ve romlu kokteyller de bulunuyor. Bununla beraber şarap, bira, rom ve alkolsüz içkilerin de bulunduğunu belirteyim. Ben Johnnie Walker Blonde ile hazırlanan tatlı-fresh karaktere sahip Sloe + Almond adında bir kokteyl içtim. Gayet güzeldi…

1820 Rooftop Bar ve muhteşem manzarası

Johnnie Walker Princes Street’e dair en keyif aldığım yer 1820 Rooftop Bar oldu diyebilirim. İlk gün geçirdiğim 2 saat yetmediği için 2. günümün sonunda tekrar uğradım. Bu sefer de Clynelish Distillers Edition 2005’imi yudumladım.

1820 Rooftop Bar’ına kesinlikle uğramanız ve Edinburgh manzarasına karşı içkinizi yudumlamanız gerek!

Clynelish Distillers Edition 2005

Johnnie Walker Journey of Flavour

Johnnie Walker Princes Street’teki 2. ve son günümde Journey of Flavour aktivitesine katıldım. £25 katılım ücreti olan ve yaklaşık 1,5 saat süren bu aktivite için tam bir görsel şölen diyebilirim. Sunduğu deneyim ve ücret olarak Whisky Explorers at the Explorers’ Bothy’den daha başarılı bulduğumu söylemeliyim.

Journey of Flavour aktivitesinde öncelikle sizi muhteşem görseller, animasyonlar, müzikler ve ışık şovlarıyla donatılmış bir odaya alıyorlar. Bir anlatıcının da eşlik ettiği gösterimde Johnnie Walker’ın Kilmarnock kasabasında başlayıp tüm dünyaya yayılan 200 yıllık hikayesini adeta yaşıyorsunuz. Burada tüylerim diken diken olmadı dersem yalan olur…

Bu gösteri sonrasında Grocer’s Sensorium‘a, benim tabirimle “Highball odasına” geçiş yapıyorsunuz. Bu odada uzun bir masa ve masa etrafında da Highball istasyonları bulunuyor. İstasyonlarda Highball kokteylinizi hazırlayabilmeniz için bardak, garnish ve viskiler bulunuyor.

Bu aktivite biletini online olarak aldığım zaman mailime ufak bir “Aroma Profil testi” gelmişti. Bu testte damak zevkini ortaya çıkarmak amacıyla bazı sorular sormuşlardı. Testin sonucuna göre benim profilim “Creamy” çıkmıştı. Bu testin ne işe yarayacağını test sonrası anlamamıştım. O test işte tam olarak bu odada işe yarıyormuş. Katılımcılar Highball kokteyllerini bu profillere göre hazırlayıp, sonrasında afiyetle içiyorlar.

Her eve lazım bir Highball makinası…

Highball’ları elimize alarak farklı bir odaya geçiyoruz ve yine farklı bir görsel şölen başlıyor. Bu odada İskoçya’nın viski bölgeleri Speyside, Highland, Lowland ve Islay’ı temsilen 4 farklı stand bulunuyor. Her bir standın üzerinde o bölgeyi temsil eden viski ve viskinin karakterini anlatan unsurlara yer verilmiş. Örneğin, Lowland temsilcisi Glenkinchie’de çiçek ve otlara yer verilmişken, Highland temsilcisi Clynelish’de bal ve tropik meyveler bulunuyordu.

İskoçya’nın viski bölgeleri hakkında detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Burada yapılan anlatımı oldukça başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Daha önce sonsuz kere dinlememe rağmen viski üretimini ve İskoçya’nın farklı bölgelerini harika görseller ve ışıklar eşliğinde dinlemek çok keyifliydi.

Speyside temsilcisi Cardhu

Anlatım sonrası Johnnie Walker Journey of Flavour’daki son durağımız olan başka bir odaya geçiş yaptık. Kocaman bir bardan oluşan odada çok güzel bir kokteyl menüsü bizi karşıladı. Menü Highball ve Old Fashioned olarak 2 kısma ayrılmış ve her katılımcı 2 kokteyl tercih edebiliyor. Tüm kokteyllerin merkezinde Johnnie Walker Black Label bulunuyordu.

Ben 2 tercihimi de Old Fashioned’dan yana kullandım, Creamy ve Smoky. Johnnie Walker Black Label, Lagavulin ve yıldız anasonla yapılan Smoky Old Fashioned’a gerçekten bayıldım.

World of Flavour Tasting Kokteyl Menüsü

Smoky Old Fashioned

Johnnie Walker Princes Street’teki 3 aktiviteden biri olan Whisky Makers’ Cellar’a ne yazık ki bu ziyaretimde zaman ayıramadım fakat bir sonraki gidişimde mutlaka gitmek istiyorum. Whisky Makers’ Cellar’da Princes Street’in altında bulunan mahzenlere iniyorsunuz ve burada özel olarak olgunlaştırılan fıçıları görme ve tatma şansınız oluyor. £95 katılım ücreti bulunan aktivite yaklaşık 1,5 saat sürüyor. 

Johnnie Walker Princes Street Shop

Yazımın hemen başında bahsettiğim gibi Johnnie Walker Princes Street’e girer girmez sizi harika bir mağaza karşılıyor. 2. günümün sonunda tüm aktiviteleri tamamladıktan sonra mağazayı rahat rahat gezebildim.

Birçok farklı ürün kategorisinin olduğu mağazada aynı zamanda tüketiciyi bilinçlendirici bölümler de bulunuyor. Örneğin, “Flavour Finder” bölümünde farklı koku setlerinin koklayarak ne tarz aromaları sevdiğinizi anlamaya çalışıyorsunuz. Sevdiğiniz kokuya göre de bir viski uzmanı size önerilerde bulunarak sizi uygun viskilere yönlendiriyor.

Johnnie Walker Princes Street mağazasında ilgimi çeken detaylardan biri de buraya özel şişelemeler yapmaları. “Seasonal Blends” dedikleri bu seride mevsime özel harmanlar yaratılmış ve hangi mevsimde isek o dönem sadece o harmanın satışı yapılıyor. Şişenizi aşağıdaki fıçılardan kendiniz doldurabiliyorsunuz.

Mağazada bir de Princes Street’a özel etiket tasarımıyla Johnnie Walker Black Label da satışa sunulmuş. Standart Black Label ile aynı içeriğe sahip bu şişeleme tam bir koleksiyon viskisi olmuş.

Johnnie Walker Princes Street Autumn Blend

Son olarak;

Johnnie Walker Princes Street sadece viski kültürüne merak duyanların değil, viski kültürüne yeni giriş yapanların veya hatta viskiyle hiç ilgisi olmayanların bile keyifle gezebileceği bir yer olmuş. Viskiyle ilginiz yoksa bile ufak bir tur sonrasında olacağından eminim…

200 yılı aşkın zengin tarihiyle viski dünyasında önemli yere sahip Johnnie Walker markasını ve viski kültürünü keşfetmenizi sağlayan bu “Viskinin Disneyland’i” hiç şüphem yok ki viski meraklıların en sık uğrayacağı yerlerden biri olacak.

Johnnie Walker Princes Street benim de muhtemelen her Edinburgh’a gittiğimde uğrayacağım, aktivitelere katılmasam bile mağazasında veya 1820 Rooftop’ta keyifle zaman geçireceğim bir yer. Bir sonraki gidişimi şimdiden iple çekiyorum…

Edinburgh’dan sevgiler!


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Viskiye dair yaptığım diğer gezilere buradan göz atabilirsiniz…

Johnnie Walker’ın dünden bugüne hikayesi…

Johnnie Walker tadım notlarım…

Leave a Reply

Your email address will not be published.