Son yıllarda İskoçya, İrlanda, Amerika ve Japonya gibi ana viski ülkelerine ek olarak farklı avrupa ülkelerinden viskileri de raflarda görmeye başladık. İsviçre de bu ülkelerden bir tanesi.

Langatun, geçmişi 1800’lü yıllara dayanan ve 2007’de tekrar hayata dönerek Premium İsviçre viskileri üretmeyi amaçlayan bir damıtımevi. 3 kez damıtım işleminden geçerek üretilen Langatun Old Deer, Şeri ve Chardonnay şarap fıçılarında yaklaşık 6 yıl olgunlaştırılıp, %40 alkol derecesiyle şişelenmiş bir single malt.

Langatun Old Deer’ı ilk kez Bangkok‘ta bulunan DUKE viski barında denemiştim. Yüzlerce çeşit farklı içki türünün bulunduğu viski barında aynı zamanda bir puro alanı ve sanat galerisi de bulunuyor.

Langatun Old Deer (İsviçre Single Maltı, 40% abv)

Burun: Genç ve oldukça tatlı bir yapıda. Elma şekeri, kırmızı meyveler, bal ve eski ahşap. Çok yumuşak, kolay içimli bir damağın habercisi gibi.

Damak: Burundan sonra hiç şaşırtmıyor. Yine çok yumuşak ve kolay içimli. Elma, şeker ve vanilyaya tatlı baharatlar eşlik ediyor. Çok olmasa da damağı hafif yakan bitter ve karabiber tatları da aldım.

Bitiş: Kısa ile orta arası bir uzunlukta. Sıcak ve kuru. Damakta son olarak şarabi olarak adlandırabileceğim acı-tatlı bir tat bırakıyor.

Genel YorumLangatun Old Deer genel olarak genç, kolay içimli ve tatlı bir ekspresyon. Burundaki tatlı kokuları ve damaktaki hafif bitter ve acı aromalar hoşuma gitti. Kısa bitişli olması ve bitişteki alkol yakıcılığı ise bu ekspresyonun benim için negatif yönleri.

İtalya, Hindistan, Güney Afrika gibi ülkelerden viski tadım notlarım için…

Langatun Old Deer
Langatun Old Deer genel olarak genç, kolay içimli ve tatlı bir ekspresyon.
Burun76%
Damak76%
Bitiş74%
Genel75%
75%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
78%

Leave a Reply

Your email address will not be published.