Laphroaig Douglas Laing’s Premier Barrel 11, İskoçya’nın önde gelen bağımsız şişeleyicilerinden Douglas Laing‘in 11 yıllık Laphroaig şişelemesi.

2000 yılında distile edilen ekspresyon, 11 yıl olgunlaştırıldıktan sonra tek bir fıçıdan yani Single Cask olarak resimde gördüğünüz özel karaflara koyulmuş. Bu şişe, aynı fıçıdan çıkan elle dolum 384 şişeden biri.

Douglas Laing’in bu şişelemesini ilk kez Gusto Viski Kulübü ile yaptığımız “Anılardaki Viskiler” tadımında deneme fırsatım olmuştu. Tadımda bu ekspresyona ek olarak, 80-90’lı yıllara ait Dimple, Logan, Glengoyne, Glenlivet ve Highland Park gibi viskiler de tatmıştık.

Laphroaig Douglas Laing’s Premier Barrel 11 (İskoç Single Malt, 46% abv)

Burun: Kokladığım anda füme ve yanıksı kokular hemen kendini gösteri. Yanık süt, deri ve is. Onları çikolata ve karamel gibi tatlı notalar takip ediyor. Sonrasında ise yosunsu ve tuzlu kokular. Oldukça zengin ve yoğun. 

Damak: Burunda olduğu gibi füme ve isli aromalar belirgin. Oldukça yumuşak içimli ve kremamsı bir yapıda. Çikolata ve fudge aromalarına malt ve tuz eşlik ediyor.

Bitiş: Bitişte uzun ve kuru. Füme tatlar hala belirgin. Hafif bitter ve tuz. 

Genel YorumDouglas Laing’in bu şişelemesini genel olarak çok beğendiğimi söyleyebilirim. Özellikle burundaki füme kokular ve damaktaki kremamsı doku çok hoşuma gitti. Zengin, yoğun ve bir o kadar da kolay içimli bir ekspresyon.

Laphroaig Douglas Laing's Premier Barrel 11
Burundaki füme kokular ve damaktaki kremamsı doku çok hoşuma gitti. Zengin, yoğun ve bir o kadar da kolay içimli bir ekspresyon.
Burun91%
Damak91%
Bitiş90%
Genel90%
91%Overall Score
Reader Rating: (0 Votes)
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.