Longmorn 23, Chivas Brothers 2020’de çıkardığı ve çok özel viskilerin yer aldığı The Secret Speyside Collection serisinin üyelerinden biri. American meşe ve Hogshead fıçılarda 23 yıl olgunlaştırılan ekspresyon %48 dereceyle şişelenmiş.

1893 yılında kurulan Longmorn damıtımevinin Japon viskilerinin atası Masataka Taketsuru’nun İskoçya’da geçirdiği dönemde çalıştığı damıtımevlerinden biri olduğunu da belirteyim.

Longmorn 23 (İskoç Single Malt, 48% abv)

Burun: Armut, şeftali ve portakal gibi zengin meyvemsi kokulara meşe, vanilya, sandal ağacı ve deri gibi kokular eşlik ediyor. Beyaz karabiber ve sütlü çikolata olarak adlandırabileceğim kokular almak da mümkün. Kadehin havalanmasıyla tropik meyve kokuları açığa çıkıyor. Oldukça kompleks ve zengin bir karaktere sahip.

Damak: Armut, limon ve zencefil belirgin tatlar. Bunlara vanilya, beyaz karabiber, tarçın ve şeker eşlik ediyor. Buruna kıyasla meşe ve baharat karakteri biraz daha öne çıkıyor. Dolgun bir görüntüde.

Bitiş: Meşe ve baharat ile sıcak orta-uzun bir bitiş.

Genel: Longmorn 23, meyvemsi aromaları ve meşe karakterini dengeyle sunan dolgun, lezzetli bir ekspresyon. Özellikle burundaki katmanlar ve zenginlik çok hoşuma gitti. 23 yıllık bir olgunlaşmaya rağmen bu zenginliği ve dengeyi yakalamak gerçekten büyük başarı.

Longmorn 23’ü ilk kez @theviskici ekibiyle yaptığımız tadımda diğer Secret Speyside üyeleriyle birlikte deneme şansım olmuştu. Davetleri için kendilerine tekrar çok teşekkür ederim.

150121

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Longmorn tadım notlarım…

İskoçya ve İskoç viski kültürü hakkında detaylı bilgi için…

Longmorn 23
Meyvemsi aromaları ve meşe karakterini dengeyle sunan dolgun, lezzetli bir ekspresyon. Özellikle burundaki katmanlar ve zenginlik çok hoşuma gitti.
Burun91%
Damak90%
Bitiş89%
Genel90%
90%Overall Score
Reader Rating: (6 Votes)
92%

Leave a Reply

Your email address will not be published.