Kamiki Blended Malt, Japonya’dan ve farklı ülkelerden özenle seçilen malt viskilerin harmanlanıp olgunlaştırıldıktan sonra “Yoshino Sugi” denilen Japon sedir ağacından yapılmış fıçılarda dinlendirilmesiyle ortaya çıkıyor. 48% alkol derecesiyle şişelenen ekspresyon 50 cl’lik şişelerde satışa sunuluyor.

Japon sedir fıçılarda yapılmış ilk viski olma ünvanını taşıyan Kamiki Blended Malt uluslararası birçok yarışmada ödüllü bir viski. Şişenin tasarımının bir Türk tasarımcısı Erhan Özden tarafından yapılmış olması da bu ekspresyonu özel kılan detaylardan biri.

Japon viskileri hakkında detaylı bilgi almak için “Japon Viskileri Hakkında Her Şey” yazımı okuyabilir veya Japon Viskileri Podcast’imi dinleyebilirsiniz.

Kamiki Blended Malt (Blended Malt, 48% abv)

Burun: İlk koklamayla beraber sedir kokusunun belirgin olduğu parfümsü bir karakterde. Sedir kokulu mum ve kokuları seven biri olarak bana direkt bunları çağrıştırdı diyebilirim. Benzer şekilde ağzına kadar dolu yoğun kokulu bir humidor olarak da adlandırabilirim. Sedir kokusuna karabiber, vanilya, tütün ve bal eşlik ediyor. Mentol ve uhu gibi hafif Bourbon’u anımsatan kokular almak da mümkün.

Damak: Tarçın, muskat, karanfil, bitter ve mentol aromalarıyla oldukça baharatlı ve sıcak. Tane karabiber çiğnemişsiniz hissiyati uyandırıyor. Hafif yanıksı ve dolgun.

Bitiş: Karabiber, karanfil ve sedir ile kavruk orta-uzun süreli bir bitiş.

Kamiki Blended Malt içtiğim en ilginç viskilerden biri diyebilirim. Her kokladığımda aklıma farklı viskileri getirmeyi çalışsam da benzetebileceğim yakın karakterli bir viski bulamadım. Oldukça hoş, farklı bir burun, bol baharatlı bir damak ve vurucu bir bitiş.

12012021

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Japon viskileri tadım notlarım…

Japon Viskileri Hakkında Her Şey”

Kamiki Blended Malt
Burun84%
Damak82%
Bitiş82%
83%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.