Woodford Reserve Kentucky Straight Rye, Amerika’nın Kentucky eyaletinde bulunan Woodford Reserve damıtımevinin %53 Rye (Çavdar) içeriğine sahip ekspresyonu. Bu mash bill içeriği ve %45.2 alkol derecesiyle ekspresyon, Çavdar viskilerin* revaçta olduğu Preprohibition (1919 – 1933 alkol yasağı öncesi) dönemine atıfta bulunuyor.

Ekspresyonun adında yer alan “Straight” ibaresinin de minimum 2 yıl olgunlaşmayı temsil ettiğini belirtelim.

*Bir viskiye Çavdar (Rye) viski diyebilmemiz için minimum %51 çavdar içeriğine sahip olması gerekir. (Bakınız: Viski Terimler Sözlüğü)

Woodford Reserve Kentucky Straight Rye (Çavdar, 45.2% abv)

Burun: Tatlı tütün, karamel sedir, tarçın ve karabiber ilk aldığım kokular. Bunlara badem ezmesi, narenciye, muz, armut ve yanık şeker olarak adlanladırabileceğim tatlı notalar eşlik ediyor. Oldukça aromatik ve zengin.

Damak: Damakta tatlı ve baharatlı tatların harika bir uyumu var diyebilirim. Karamel, tatlı tütün, bal ve sütlü çikolata gibi tatlı aromalara tarçın, tane karabiber, karanfil ve hafif nane eşlik ediyor.

Bitiş: Meşe, sedir, tarçın, karanfil ile tatlı-baharatlı, hafif kurutucu uzun bir bitiş.

Genel: Woodford Reserve Kentucky Straight Rye, hem burunda hem de damakta yoğun ve zengin aromalar sunan bir viski. Özellikle burunda çok keyif aldığım ekspresyonun damaktaki tatlı-baharat uyumu da oldukça başarılı. Sek içimle olduğu kadar, tek büyük bir buz ile veya kokteyllerde de çok güzel olacağını düşünüyorum.

230121

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Amerikan viskileriyle çok iyi gittiğini düşündüğüm Spotify Country listem!

Tüm Amerikan viskileri tadım notlarım…

Viski kokteylleri…

Woodford Reserve Kentucky Straight Rye
Hem burunda hem de damakta yoğun ve zengin aromalar sunan bir viski. Özellikle burunda çok keyif aldığım ekspresyonun damaktaki tatlı-baharat uyumu da oldukça başarılı.
Burun88%
Damak87%
Bitiş86%
Genel88%
87%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (3 Votes)
89%

Bir Yorum Yazın