..ve Maker’s Mark, Booker’s, Basil Hayden’s, Baker’s ve Knob Creek Türkiye’de! Ülkemizde sayıca çok az olan Burbon kategorisi için çok sevindirici bir haber.

Amerika’da burbon kategorisinde 1 numara olan Jim Beam markasına bağlı olan bu small batch* (tanım için yazının en altına bakınız) markalar hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

Maker’s Mark

Bu markalar arasında özellikle Maker’s Mark benim çok sevdiğim bir viskidir. Açıkçası bu viskiyle tanışmamın en büyük sebebi kendine has şişe tasarımı, etiketindeki “Handmade” ibaresi ve kapağındaki balmumu ile dikkatimi çekmesi olmuştu.

Belirtmekte fayda var ki Maker’s Mark’ın tüm üretim süreci üzerinde yazdığı gibi “el işi” ile ilerlemiyor. Süreçte el işi olan tek şey son kısımda her bir viskinin damıtımevi çalışanları tarafından balmumuna batırılması. Bu nedenle her bir şişedeki balmumu şekli farklıdır.

Booker’s

Jim Beam damıtımevinde üretimi yapılan Booker’s, yüksek alkol oranı ile (60-66%) tanınıyor. Booker’s 6 ile 8 yaş arasında olgunlaştırılıyor.

Booker’s’ın hikayesi Jim Beam’in torunu olan Booker Noe’nın viskilerin dinlendirildiği deponun tam orta kısmında kendine ve dostlarına birkaç fıçı ayırmasıyla başlıyor. Fıçıları tek tek kendi eliyle seçerek, viskileri direk fıçıdan şişeye dolduran Booker, burada bulunan fıçılardan çıkan viskinin daha lezzetli olacağını düşünüyor.

Yakın çevre ile başlayan bu durum 1992’de bir markaya dönüşüyor ve herkesin beğenisine sunuluyor.

Basil Hayden’s

Basil Hayden’s, Booker’s’ın aksine düşük alkollü (40%) ve kolay içimli bir burbon olarak kendini konumlandırıyor.

2014’e kadar Basil Hayden’s şişelerinde 8 yıllık ibaresi bulunuyordu, fakat artık bir yıl belirtmek yerine “Artfully Aged” ibaresi kullanıyor. Bu nedenle tam olarak fıçılarda ne kadar olgunlaştırıldığını bilemiyoruz.

Baker’s

Tek bir ekspresyona sahip Baker’s, 7 yıllık olgunlaştırma süresine ve 53,5% alkol oranına sahip bir burbon. Baker’s’ın formülünde viskiyi daha yumuşak ve akıcı yapması için özel bir maya kullanıldığı söyleniyor.

Baker’s’ın tadım notları ise şu şekilde: burunda karamel, vanilya, meşe, baharat ve meyvemsi; damakta aynı şekilde yoğun meşe ve karamele ek olarak şekerleme ve fındık; bitişte uzun, kakao, meşe ve portakal.

Knob Creek

Knob Creek, kendini üst segmentte konumlandırmış bir burbon. Knob Creek’in standart ekspresyonu 50% alkol oranına ve 8 yıllık olgunlaştırma süresine sahip.

Genel olarak Knob Creek’in tüm ekspresyonları diğer burbonlara göre daha uzun olgunlaştırılıyor, bu nedenle de yoğun gövdeli, odunsu ve zengin bir aromaya sahip.

*Small Batch: Small batch’in tanımıyla alakalı yasal bir tanım bulunmasa da şu şekilde tanımlayabiliriz: Small batch viskiler genellikle miktar olarak belli bir kapasitesinin altında üretilen “butik” Amerikan viskileri olarak tanımlanır. Bu small batch amerikan viskileri ortalama olarak 6-9 yıl olgunlaşma süresine sahip, kendilerini üst segment olarak konumlandıran viskilerdir.


Photo Credit: https://www.caskers.com/basil-hayden-s-kentucky-straight-bourbon-whiskey/, https://adventuresinwhiskey.com/2016/07/19/bookers-batch-2026-03-toogies-invitation-bourbon-review/, https://www.nicks.com.au/bakers-bourbon-whiskey-750ml/

Leave a Reply

Your email address will not be published.