Amerika’da 1919’da başlayan ve 1933’e kadar süren içki yasağı dönemi öncesinde Bourbon viski altın çağını yaşıyordu. Bourbon viskiler şimdilerde alışık olduğumuz gibi hafif ve birbirine yakın karakterli değil, zengin, kompleks ve birbirinden ayrıştırıcı özelliklere sahipti. Fakat ne yazık ki içki yasağı ile bu durum değişti…

Yasak dönemi boyunca neredeyse tüm burbon üreticileri teker teker kapandı. İçki yasağı sona erdikten sonra bile birçok marka tekrar üretime başlayamadı. Üretime başlayanlar da eski kalitesinden çok uzak Bourbonlar ortaya çıkarıyordu…

Üreticiler yeterli finansal kaynaklara sahip olmadığı için ya viskilerini kısa süre fıçılarda olgunlaştırmak zorunda kalıyorlar ya da maliyeti düşürmek için farklı harmanlar yapıyorlardı. Üretim sürecindeki bu farklılıklar Burbonların kalitesini olumsuz yönde etkiledi. Durum uzun süre bu şekilde devam etti ve sonuç olarak Amerikalıların damağı az süre olgunlaşmış ve hafif Bourbonlara alışmış oldu.

İşte Knob Creek‘in hikayesi de tam burada başlıyor. Bourbon viskinin babalarından kabul edilen Booker Noe, Bourbon viskiyi eski günlerine döndürme amacıyla Knob Creek markasını yarattı.

Small batch kategorisinde olan Knob Creek, şu an piyasada bulunan birçok Bourbondan farklı olarak aynı içki yasağı dönemi öncesinde olduğu gibi uzun bir olgunlaştırma süresine sahip. Fıçıda daha uzun süre geçiren Knob Creek, fıçıdan daha fazla şeker emerek ve fıçıya daha uzun süre temas ederek zengin ve yoğun bir aromaya ulaşıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.