Amerika’nın Minnesota eyaletinde Far North Spirits tarafından üretilen Roknar Rye, yaklaşık 1 yıl kadar meşe fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra, şeri ve konyak fıçılarında bitiş (finish) işlemi görerek %47.5 alkol derecesiyle şişeleniyor.

Roknar Rye, %80 Hazlet çavdarı, %10 mısır ve %10 maltlanmış arpadan oluşan bir mashbill’e sahip.

Roknar Rye (Amerika, Çavdar Viski, 47.5% abv)

Burun: Aseton, uhu, cila, akçaağaç şurubu, tahıl ve biber kokuları. Genç bir viski olduğunu hissettiriyor… Kadehin biraz havalanması ile bal, meşe ve şeker kokuları belirginleşiyor.

Damak: Karamel, bal ve tarçına, karabiber ve odunsu tatlar eşlik ediyor.

Bitiş: Orta ile uzun arası, bol baharatlı, biberli ve kuru bir bitiş.

Genel Yorum: Roknar Rye, odunsu, baharatlı ve tatlı aromaları dengeli şekilde sunan başarılı bir çavdar örneği. Burunda yoğun karakteri, tatmin edici bitişi ve genç olmasına rağmen damakta bunu çok hissettirmemesi olumlu yönleri.

Roknar Rye’ı Gusto Viski Kulübü ile beraber yaptığımız “Kuzey’in Gizli Hazinesi, Çavdar Viskileri” tadımında deneme fırsatım olmuştu. Tadımda Roknar’a ek olarak, Hudson Manhattan Rye ve Sazerac Rye gibi başarılı çavdar örnekleri tatmıştık.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Amerikan viskileri tadım notlarım…

Çavdar (Rye) viski tadım notlarım…

280219

Roknar Rye
Odunsu, baharatlı ve tatlı aromaları dengeli şekilde sunan bir çavdar örneği. Burunda yoğun karakteri, tatmin edici bitişi ve genç olmasına rağmen damakta bunu çok hissettirmemesi olumlu yönleri.
Burun83%
Damak84%
Bitiş83%
Genel83%
83%Overall Score
Reader Rating: (0 Votes)
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.