Buffalo Trace damıtımevinde üretilen Sazerac Rye, adını Sazerac kokteyline de adını veren New Orleans’daki bardan alıyor. 51% çavdar, 39% mısır ve 10% maltlanmış arpadan oluşan bir mash bill’den damıtılan Sazerac Rye, 6 yıl olgunlaştırıldıktan sonra 45% alkol derecesiyle şişeleniyor.

Sazerac Rye, Straight Rye Whiskey kategorisinde yer alıyor. Straight Rye’ı kısaca şu şekilde tanımlayabiliriz: Minimum %51 çavdar içeriğine sahip olmalı ve en az 2 yıl yeni fıçılarda olgunlaştırılmalı.

Sazerac Rye (Çavdar Viski, 45% abv)

Burun: Şeker, bal, karamel, vanilya gibi tatlı notaları meşe ve çok hafif tarçın takip ediyor.

Damak: Vanilya, esmer şeker, toffee ve portakal reçeli gibi tatlı aromalara tarçın, ve hafif biber eşlik ediyor. Oldukça dolgun ve ipeksi bir yapıda. Sazerac Rye’ı tatlı-baharatlı bir liköre benzettiğimi söyleyebilirim.

Bitiş: Orta uzunlukta. Bal, baharat, meşe ve hafif biber aromaları ile dolgun, bir bitiş.

Genel Yorum: Tatlı-baharatlı aromaları ahenk içinde sunan Sazerac Rye, zarif ve dengeli yapısıyla oldukça başarılı bir çavdar örneği. Yapabileceğim tek eleştiri, Bourbon’a yakın bir çavdar viski oluşu. Baharatlı aromaları biraz daha baskın olmasını dilerdim. Sazerac Rye’ı, diğer Rye örnekleri ile kıyasladığımızda fiyat-performans olarak da oldukça iyi bir seviyede olduğunu söyleyebilirim.

Sazerac Rye’ı Gusto Viski Kulübü ile beraber yaptığımız “Kuzey’in Gizli Hazinesi, Çavdar Viskileri” tadımında deneme fırsatım olmuştu. Tadımda Sazerac’a ek olarak, Hudson Manhattan Rye, Roknar Rye ve RittenHouse Rye gibi başarılı çavdar örnekleri tatmıştık.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Amerikan viskileri tadım notlarım…

Çavdar (Rye) viski tadım notlarım…

280219

Sazerac Rye
Tatlı-baharatlı aromaları ahenk içinde sunan Sazerac Rye, zarif ve dengeli yapısıyla oldukça başarılı bir çavdar örneği.
Burun88%
Damak88%
Bitiş87%
Genel88%
88%Overall Score
Reader Rating: (12 Votes)
71%

Leave a Reply

Your email address will not be published.