Wayne Gretzky No.99 Ice Cask, Kanadalı eski Hokey oyuncusu Wayne Gretzky’nin kurduğu No.99 markasına ait bir çavdar viski.

Markanın baş damıtımcısı Joshua Beach tarafından yaratılan No.99 Ice Cask, çavdar ve mısırdan oluşan bir mash bill’den damıtılıyor. Öncelikle 3 yıl ilk dolum fıçılarda olgunlaştırılan ekspresyon, son olarak 4 ay süreyle Ice Wine* fıçılarına alınıyor.

*Ice Wine: Kanada, Almanya ve Avusturya’da üretilen, belirgin meyve aromalarına sahip, yüksek asitli ve dolgun gövdeli bir tatlı şarap türü. Bu şarabın yapımında kullanılan üzümler, -30 dereceye varan soğukta geceleri toplanarak işleme alınıyor.

Wayne Gretzky No.99 Ice Cask (Kanada Çavdar Viskisi, 41.5% abv)

Burun: Oldukça tatlı, şekerli ve zarif bir karakterde. Karamel ve vanilya notalarına, Bourbon’larda sıkça aldığım Uhu kokusu, çok hafif üzüm ve tarçın eşlik ediyor. Yumuşak ve dolgun.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da oldukça yumuşak. Karamel, vanilya ve tarçına damakta meşe de ekleniyor. Tarçın buruna kıyasla biraz daha belirgin. Kremamsı ve dolgun bir yapıda.

Bitiş: Orta uzunlukta, tarçın, vanilya ve çikolata.

Genel Yorum: Wayne Gretzky No.99 Ice Cask genel olarak, Bourbon karakterine benzer, fakat ek olarak hafif meyvemsi ve baharatlı tatlar sunan bir ekspresyon. Dengeli ve dolgun bir yapıda. 

Çavdar viskilerinden beklediğim baharatlılık ve kendi sitelerinde de sıkça bahsettikleri Ice Wine fıçılarının sağladığı yoğun meyvemsi tatların yeteri kadar olmayışı ise No.99 Ice Cask’in benim için eksi yönleri.

Wayne Gretzky No.99 Ice Cask’i ilk kez Gusto Viski Kulübü ile beraber yaptığımız “Kuzey’in Gizli Hazinesi, Çavdar Viskileri” tadımında deneme fırsatım olmuştu. Tadımda No.99 Ice Cask’e ek olarak, Sazerac Rye, Roknar Rye ve RittenHouse Rye gibi başarılı çavdar örnekleri tatmıştık.

280219

Wayne Gretzky No.99 Ice Cask
Bourbon karakterine benzer, fakat ek olarak hafif meyvemsi ve baharatlı tatlar sunan bir ekspresyon. Dengeli ve dolgun bir yapıda. 
Burun84%
Damak82%
Bitiş82%
Genel81%
82%Overall Score
Reader Rating: (0 Votes)
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.